Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Reakce na petici a články tématu:

Veřejná debata v Antikvariátu a klubu Fiducia

http://cernakostka.cz/stahuj/a_plakat02-a3.jpg
Bude mít Ostrava Černou kostku?
Veřejná debata o zamítnuté výstavbě nové vědecké knihovny, takzvané Černé kostky.

Antikvariát a klub Fiducia / 17. 9. 2009 v 19.00 hod.
Veřejná debata o zamítnuté výstavbě nové vědecké knihovny, takzvané Černé kostky. Veřejná debata o zamítnuté výstavbě nové vědecké knihovny, takzvané Černé kostky. Veřejná debata o zamítnuté výstavbě nové vědecké knihovny, takzvané Černé kostky.
Veřejná debata o zamítnuté výstavbě nové vědecké knihovny, takzvané Černé kostky. Veřejná debata o zamítnuté výstavbě nové vědecké knihovny, takzvané Černé kostky. Veřejná debata o zamítnuté výstavbě nové vědecké knihovny, takzvané Černé kostky. Veřejná debata o zamítnuté výstavbě nové vědecké knihovny, takzvané Černé kostky.

Architektonickou soutěž na nové sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě vypsal krajský úřad v červnu 2004. Zvítězil v ní návrh knihovny v podobě tzv. „černé kostky“. Jeho tvůrci, architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, kteří před dvěma měsíci získali prestižní hlavní cenu Grand Prix architektů, zpracovali i kompletní projektovou dokumentaci, stavba získala stavební povolení a současně i 600 milionů korun z prostředků Evropské unie. Současné vedení kraje ale tento vítězný a projekčně připravený návrh knihovny zamítlo s tvrzením, že jde o megalomanský projekt s předraženými náklady na výstavbu i budoucí provoz budovy.

V červnu tohoto roku jako reakce na uvedený postup Krajského úřadu vznikla "Občanská iniciativa za Černou kostku v Ostravě", která usiluje o realizaci vítězného a projekčně hotového projektu. Realizaci této stavby prosazuje také Česká komora architektů.

Kdy skončí provizorium, v jakém sídlí vědecká knihovna od svého založení v 50. letech? Jaké jsou důvody zamítnutí hotového projektu? Co s penězi, určenými na knihovnu? Jaký je význam knihoven v době internetu? Bude mít Ostrava knihovnu na světové úrovni nebo další provizorium? Na tyto a další otázky se vám pokusí na veřejné debatě odpovědět tito hosté:

LADISLAV KUBA – architekt, spoluautor vítězného návrhu
ZBYNĚK STANJURA – primátor města Opavy, člen zastupitelstva Moravskoslezského kraje za ODS
MARTIN STRAKOŠ – historik architektury, iniciátor petice Za Černou kostku
MILENA VITOULOVÁ – regionální předsedkyně České komory architektů
SVATOMÍR RECMAN - náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a soc. věci (KSČM)

Debatu moderuje Martin Tomášek, pedagog Ostravské univerzity.

Akce je financována z veřejných zdrojů, za podpory Statutárního města Ostravy, Ministerstva kultury, Nadace OKD a Nadace české architektury.


Občanská iniciativa za Černou kostku na facebook.com
http://www.facebook.com/group.php?gid=107659776544


Antikvariát a klub Fiducia
http://www.facebook.com/pages/Ostrava-Czech-Republic/Antikvariat-a-klub-Fiducia/126809238834Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |