Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Reakce na petici a články tématu:

Pirátská europoslankyně v Ostravě: kraj promarnil 600 milionů

[TZ – ČPS, Ostrava] Europoslankyně za švédskou Pirátskou stranu, Amelia Andersdotter se v pondělí 11. 10. 2010 oficiálně setkala s představiteli Moravskoslezského kraje. Tématem byla dotace z rozpočtu EU pro  novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, tzv. Černé kostky.

600 milionů k ničemu

Projekt knihovny byl současným vedením kraje (ČSSD a KSČM) v červnu loňského roku odložen a bylo rozhodnuto o převedení dotace na jiné účely. „Vedení kraje odmítne hotový projekt a pro takto získané prostředky nemá připravené konkrétní využití, na které by dotaci použil, ale jen neurčité oblasti zájmu. 600 milionů proto nyní leží ladem, než se připraví náhradní projekty, které se budou muset opět schválit", říká Jaroslav Němec, lídr kandidátky České pirátské strany v Ostravě, který europoslankyni na setkání doprovázel, a dodal, že "není jasné, kdy budou projekty připraveny, a zda budou včas schválené. Hrozí tak to, že větší či menší část peněz nebude využita."

V tom vidí problém sama europoslankyně: „Nezdá se mi pravděpodobné, že by Evropská komise podepisovala bianco šeky na nekonkrétní a zcela vágně definované okruhy. Z důvodu velkých odhalených korupčních kauz v minulých letech si Evropská komise nyní dává velký pozor."

Byla moc drahá, proto teď bude ještě dražší

„Vědecká knihovna je stále naší prioritou", řekl europoslankyni na schůzce ing. RSDr. Svatomír  Recman, náměstek hejtmana pro kulturu, "máme připravených 8 variant řešení", dodal poté.

Němec, který v roce 2009 spoluinicioval petici za Černou kostku, mu v tom oponuje: „Moravskoslezský kraj měl před dvěma lety pohromadě všechny peníze k tomu, aby mohl knihovnu postavit, měl vítězný projekt z architektonické soutěže a měl i stavební povolení". Šlo o 600 mil. z rozpočtu EU, 490 mil. od státu a finanční rezervu od minulého vedení kraje. „Nyní nemá ani nový projekt, ani peníze. Vše musí začít znovu. Pokud se takto kraj chová k prioritám, nechci raději vědět jak přistupuje k méně důležitým projektům", upřesňuje Němec.  

Primátor neměl čas. Kvůli volbám

Amelia Andersdotter požádala o setkání rovněž primátora Ostravy Petra Kajnara. Tématem měl být nedávný neúspěch Ostravy v kandidatuře za Evropským hlavním městem kultury. Amelii zajímaly projekty představené v rámci kandidatury a jejich budoucnost, když je nyní jasné, že peníze z EU nepřijdou. Kajnar však schůzku prostřednictvím své kanceláře odmítl „s ohledem na množství povinností a závazků před volbami“.  

„ Z titulu své funkce měl primátor nebo jeho náměstci upřednostnit přijetí oficiální návštěvy, před aktivitami souvisejícími s volbami. O to více, že jde o téma, které sám zdůrazňuje v předvolební kampani", říká Ondřej Polanský, člen koordinačního týmu návštěvy Amelie Andersdotter v ČR. „Omluvit se pro množství předvolebních povinností nepovažuji za vhodné", doplnil.  

Sama europoslankyně k tomu dodává: „Je zde spousta projektů, nápadů a inspirace, ale mnoho z nich padá pod stůl a zdá se, že městu chybí vize a jasné vedení. Umím si představit, že v tom by mohla Česká pirátská strana v Ostravě prospět."  

Co je v Ostravě podstatné? Jedeme dál?

„Strany se hádají o tom, co je a co není podstatné, zatímco zcela chybí konkrétní kroky a řešení, slyšíme pouze, že ‚jedeme dál‘ ve starých kolejích", zakončuje Němec a dodává, že „se současným neprůhledným a uzavřeným stylem politického vedení Evropu příliš neoslníme a prohra o titul EHMK je toho logickým důsledkem."

     

Zdroje:

http://www.pirati-ostrava.cz/index.php?pirati=tz-ostrava-12-10-2010

pirati-ostrava.cz
Europoslankyně Amelia Andersdotter v Ostravě



Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |