Knihovny budoucnosti
Martínek, Aleš: Knihovny budoucnosti. Nové dominanty velkých měst spolky miliardy, Ostrava zatím musí počkat., HN.IHNED.CZ 12. 8. 2009 00:00 (aktualizováno: 13. 8. 2009 09:13)Národní technická knihovna v Praze otevře své brány v září. Moravský zemský archiv odstartoval v Brně svou činnost loni, stejně jako Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Dalším městem v řadě, které se těšilo na svou novou dominantu, byla Ostrava. Stavbu Moravskoslezské vědecké knihovny však současné vedení kraje stoplo, prý kvůli příliš vysokým nákladům. Bývalí představitelé kraje ale tvrdí, že financování bylo zajištěno. Podílet se na něm měly kraj, stát a EU. Dílo architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře končí v šuplíku i přesto, že zpracování projektu spolklo miliony a výběrové řízení na zhotovitele je takřka dokončeno.
Takzvaná Černá kostka usazená uprostřed vodní hladiny měla přijít na 1,2 miliardy korun. Cena za ni je adekvátní, aspoň při zachování standardu. Pro srovnání - investice na realizaci Národní technické knihovny v Praze-Dejvicích dosáhly 12 000 Kč/m3. Kvalifikovaný odhad na Moravskoslezskou vědeckou knihovnu hovoří o 10 000 Kč/m3. "Je patrno, že tyto náklady odpovídají standardu, jaký by měla vědecká knihovna pro 21. století poskytovat," hájí Černou kostku předseda České komory architektů Dalibor Borák.
Symbol regionu
Knihovna se mohla stát symbolem regionu. Po shození výstavby Černé kostky ze stolu vzniklo stejnojmenné občanské sdružení. Míní, že nová knihovna by byla lákadlem pro mimoostravskou veřejnost i pro zahraniční turisty. "O to vše by region přišel, kdyby tuto stavbu, která bezesporu dosahuje světové úrovně, nahradil něčím novým, méně kvalitním," říká ve své výzvě na podporu Černé kostky architekt Zdeněk Fránek, který přednáší na vysokých technických školách v Ostravě a Liberci.
"Je faktem, že podobné knihovny, například seattleská knihovna Rema Koolhaase, jsou navštěvovány až z 80 procent právě pro jejich architekturu, což by byl bezesporu případ i Černé kostky."
Knihovny dnes určitě patří mezi prestižní stavby a prestižní investice. Nejsou již zdaleka jen skladem knih. "Je to místo čerpání informací, ale i místo, kde vlastní pobyt v prostorách knihovny by měl působit na člověka pozitivně, měl by ho uchránit vnějšího shonu a poskytnout ve všech ohledech patřičný servis," vysvětluje architekt Vladimír Pacek z brněnské kanceláře K4 Architects & Engineers.
Zatím nejnovější
knihovna
Národní technická knihovna v pražských Dejvicích zahájí svůj provoz za necelý měsíc. Šestipodlažní budova je navržena v obrysu oválného čtverce. První dvě podlaží mají veřejný charakter s kavárnou, přednáškovým sálem, výstavním prostorem, pobočkou městské knihovny a noční studovnou.
Jinými slovy, tato dvě patra fungují jako prostor pro volnou komunikaci a setkávání návštěvníků areálu vysokých škol a knihovny. V dalších podlažích jsou umístěny výběry fondů, individuální i týmové studovny, učebny a administrativní zázemí knihovny. Knihovna nabídne možnost samoobslužného vypůjčování a vracení knih. V celém objektu bude k dispozici wi-fi signál. Bude zde 250 počítačů pro veřejnost. V podzemí je střed vyhrazen zázemí knihovny, především skladům knih, obvod potom podzemnímu parkovišti. Do budovy se vstupuje čtyřmi vstupy. Fasáda knihovny je neprodyšně, i když průhledně až průsvitně uzavřena obíhajícím skleněným pláštěm. Budova přišla na 2,25 miliardy korun.
Stavba roku 2008
Další zdařilou stavbou je Moravský zemský archiv v Brně, který získal titul Stavba roku 2008. Náklady na jeho výstavbu činily 700 milionů korun.
Na první pohled nepůsobí stavba nijak výrazně. To ale platí jen do západu slunce. V ten okamžik se stává skutečnou dominantou při vjezdu do Brna, stejně jako nového kampusu Masarykovy univerzity, vedle něhož stojí. Červeně svítící fasády si totiž nejde nevšimnout.
Brno má ale novou i jednu "klasickou" knihovnu. Podle návrhu architektů Kuba-Pilař zde vyrostla knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Za ni získali i významné ocenění - hlavní ceny Grand Prix v roce 2002 a nominaci na Evropskou cenu za architekturu Mies van der Rohe Award 2003.
1. Brno
Při západu slunce vynikne červená fasáda Moravského zemského archivu v Brně nejvíce.
2. Praha
Národní technická knihovna zahájí svůj provoz v září.
3. Ostrava
Projekt "Černá kostka" prosazovaný bývalým "modrým" vedením kraje byl stopnut v červnu.
2,3 milionu stála nová knihovna v Praze
Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec
| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |