Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Na ostravském náměstí stavěli lidé kostku alespoň z knih

(hol): Na ostravském náměstí stavěli lidé kostku alespoň z knih, Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko, 24. 9. 2009

Ostrava - Kostku z vyřazených knih stavěli včera odpoledne lidé na Masarykově náměstí v Ostravě jako protest proti rozhodnutí Krajského úřadu Moravskoslezského kraje o zastavení projektu stavby nové knihovny. Od patnácti hodin se zde konal happening s názvem I blbost je handicap.
„Akce je součástí projektu Cesta ke svobodě, který se snaží netradičními formami připomenout dvacáté výročí listopadu 1989. Je jedním z bodů veřejných protestů proti chování politiků a úředníků. „Věříme, že odpovědní činitelé uvidí zájem lidí, kterým není lhostejné, co se v jejich městě děje a uvědomí si, že jejich rozhodování jsou pečlivě sledována amusí zohledňovat názory veřejnosti a dobře vážit, jak s námi jednají,“ řekl Jiří Hruška, dramaturg projektu Cesta ke svobodě.
Co si myslí o zastavení projektu stavby takzvané Černé kostky účastníci včerejší akce?
„Je to škoda. Novou knihovnu si město zaslouží a je potřebná. Také je zapotřebí nových tvarů a myšlenek k oživení Ostravy,“ říkají manželé Iva a Slávek Macháčkovi žijící v Ostravě, zatímco první studenti pokládají základy stavby z knih.

„Jsem absolutně pro Černou kostku, líbí se mi objekt jako takový a v Ostravě chybí originální budovy. Přišli jsme podpořit petici a znovu projednávání projektu. Konečně bychom mohli říct, že máme něco zajímavého, nejen industriální krásu. Taková budova by přispěla k rozvoji turistického ruchu,“ míní Kateřina Skulinová, studentka z Ostravy. „Černá kostka by se mohla stát symbolikou Ostravy. Reprezentuje minulost spojenou s budoucností a navržena je v moderním slohu. Po stránce funkčnosti by byla přehlednější a jednodušší pro všechny, kteří knihovnu využívají,“ říká Michaela Smiejová z Karviné. Jakub Šafránek z Petřvaldu, který v Ostravě studuje a na náměstí přinesl své knihy, dodává: „Rozzuřilo mne rozhodnutí zrušit stavbu schváleného projektu. Chybělo tak málo...! Nemyslím, že by se měl schvalovat nějaký jiný projekt.“ Happening pokračoval až do večerních hodin v příjemné atmosféře, o niž se postarali členové Bílého divadla, kapely Baron Prášil, Glayzy, Charlie Straight, Ewa Farna, Visací zámek, Živé květy a moderátoři Sabotáže, Tobi a Vladimír.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |