Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


ČKA vyzvala k většímu využívání architektonických soutěží

Jireš Roman: ČKA vyzvala k většímu využívání architektonických soutěží, www.archiweb.cz 18. 8.2009 14:50 Praha - Z 1800 veřejných zakázek na pozemní stavby za poslední rok jich bylo jen 20 uzavřeno architektonickou soutěží. Podle názoru České komory architektů (ČKA) by přitom v porovnání s okolními státy mělo z  architektonických soutěží vzejít 40 až 60 zakázek ročně. Novinářům to dnes sdělil člen představenstva ČKA Jan Sapák.

"Veřejné architektonické soutěže skomírají v naší společnosti na úbytě a přitom je to jeden z  nejefektivnějších způsobů, jak tyto úkoly zadávat," uvedl Sapák. Představitelé ČKA zaslali dopisy zástupcům 20 politických stran, ve kterém informují o situaci ve veřejných zakázkách. Zároveň krajským hejtmanům navrhují návštěvu, během které je seznámí s principy architektonických soutěží. Mimo jiné chtějí poopravit názory některých investorů, podle kterých architektonická soutěž stavbu zdrží a prodraží.

Architektonickou soutěž by si podle komory zasloužila například výstavba soudních budov, jak dokazuje případ Justičního paláce v Brně. Jeho stavba se oproti původním plánům více než dvojnásobně prodražila.

Komora připouští, že bez ohledu na výsledek architektonické soutěže se často staví podle pořadavků investorů. "Vítězství v soutěži neznamená automatické zadání zakázky," podotkl Sapák. Jako příklad může sloužit stavba ostravské Moravskoslezské vědecké knihovny známé jako "Černá kostka", jejíž projekt i přes vítězství v soutěži neuspěl. Moravskoslezský kraj se rozhodl, že od původního projektu zcela ustoupí. Knihovnu chce vybudovat levněji, a její podobu by tak měli navrhnout uchazeči o její výstavbu. Na podporu původního projektu vznikla petice. "Jedná se o nekalý přístup k výsledkům soutěže," míní sekretář ČKA Jiří Plos.

Podle ČKA je architektonická soutěž osvědčeným nástrojem, jak mobilizovat nejlepší lidské schopnosti a zamezit korupci a klientelismu. Také upozorňují na její dlouholetou tradici sahající do 15. století, kdy zakázku na dveře a kopuli dómu Santa Maria del Fiore ve Florencii získal v soutěži do té doby neznámý tvůrce Filippo Brunelleschi.

V České republice se například díky architektonické soutěži uskutečnila stavba Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové. Stejným způsobem vznikla řada budov velvyslanectví v zahraničí, nyní je například vypsána veřejná soutěž na stavbu ve Washingtonu. Ve světě pak díky soutěžním návrhům vznikla stavba Opery v  Sydney nebo Centre Pompidou v Paříži.

[zdroj: http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=7471] 

Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |