Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


I Ostrava se hádá o svůj blob

Šenkýř, Miloš: I Ostrava se hádá o svůj blob, Lidové noviny 11. července 2009

„Moravskoslezský blob“ - vítězný projekt knihovny se stavět nebude, radní prý hodlají šetřit

OSTRAVA Kompletní projekt nového sídla krajské knihovny v Ostravě za stovky milionů korun míří do koše. Stavbu, která připomíná černou kostku usazenou uprostřed vodní hladiny, stvrdili ještě radní předchozí krajské koalice ODS a lidovců. Jejich nástupcům z ČSSD a KSČM se zdá drahá. A chtějí začít znovu.

Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, kteří komplex za více než 1,2 miliardy korun navrhli, se tak mohou vcítit do role Jana Kaplického a jeho Národní knihovny. Dva roky práce byly marné. „Na rozdíl od Prahy jsme už zpracovali kompletní projekt. Všechno je to tedy mnohem dál,“ říká Pilař.

Autoři zvítězili mezi čtyřmi desítkami účastníků architektonické soutěže. Do sporu se proto zapojila i Česká komora architektů. Ta kritizuje, že krajští radní chtějí vybrat stavební firmu, která si zajistí i nový levnější projekt.

Předseda komory Dalibor Barák upozornil, že členové komory mají důvodnou obavu z nekontrolovatelného růstu nákladů. Vítězné řešení přitom v roce 2004 vybrala renomovaná porota, v níž zasedli i odborníci na knihovnictví.

Moravskoslezská vědecká knihovna nové prostory zoufale potřebuje. Ačkoli patří k největším v zemi, sídlí v provizoriu ostravské Nové radnice. Více než polovinu fondů má v externích skladech, takže musela kvůli jejich dovážení změnit i provozní dobu.

Další úspory stavbu omezí Náměstek ostravského hejtmana pro kulturu Svatomír Recman (KSČM) odmítl kritiku komory architektů komentovat s tím, že její vyjádření nezná. „Nyní aktualizujeme věcný záměr, abychom mohli vyhlásit soutěž a stavba mohla mezi roky 2012 a 2014 vyrůst,“ řekl včera. Neupřesnil podobu soutěže ani to, zda do ní současně zahrnou nový projekt i stavbu budovy. Koalice pouze oznámila, že chtějí, aby stavba stála maximálně 850 milionů korun a zbylé peníze již vyhrazené na knihovnu chtějí dát na jiné projekty. K tomu chtějí přesvědčit i ty, kteří mají přispět - vládu se 490 miliony korun a Evropskou unii s jejími asi 600 miliony.

Markéta Pražanová z České komory architektů tvrdí, že další úspory mohou stavbu výrazně omezit. Její cenu srovnává s pražskou Národní technickou knihovnou. Tam stál metr krychlový plochy dvanáct tisíc korun, v Ostravě je odhadovaný na deset tisíc. „Rozdíl může být i větší, vše by upřesnila soutěž na dodavatele,“ míní architekt Kuba.

Rozhodnutí politiků kritizuje i petice, kterou na internetových stranách www.cernakostka.cz podepsalo už téměř tři tisíce lidí. „Nechápu postoj vedení města. Na jedné straně se chce ucházet o titul Ostravaměsto kultury, na druhé straně pro své kulturní statky nemá alespoň trochu slušné prostory,“ tvrdí jeden ze signatářů Břetislav Vantuch.

Součástí budovy knihovny v ulici 28. října mají být i podzemní garáže. Právě jejich začlenění navýšilo původní cenu stavby.

***

Vizualizace vítězného návrhu

Architektonickou soutěž na nové sídlo Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě vypsal krajský úřad v červnu 2004. Zvítězil v ní návrh„černé kostky“ uprostřed vodní plochy. Jeho tvůrci, architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, zpracovali i kompletní projektovou dokumentaci a stavba získala stavební povolení. Soutěž na stavební firmu ale krajský úřad loni na podzim zrušil a letos nová krajská koalice složená ze zástupců ČSSD a KSČM rozhodla, že postaví budovu levněji.

 

[http://www.lidovky.cz/i-ostrava-se-hada-o-svuj-blob-d1z-/ln_noviny.asp?c=A090711_000019_ln_noviny_sko&klic=232446&mes=090711_0]



Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |