Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Architekti hájí „Černou kostku“

(les): Architekti hájí „Černou kostku“, Mladá fronta DNES - severní Morava a Slezsko 11. 7. 2009
Ostrava - Česká komora architektů se rozhodla podpořit stavbu nové budovy Moravskoslezské vědecké knihovny ve tvaru černé kostky, kterou nedávno zamítli krajští zastupitelé z řad ČSSD a KSČM.

S projektem Černé kostky zvítězili v architektonické soutěži v roce 2004 Ladislav Kuba a Tomáš Pilař z Brna, kteří před třemi týdny získali prestižní hlavní cenu Grand Prix.

Současné vedení kraje ale jejich vítězný návrh na knihovnu zavrhlo. Hejtman Jaroslav Palas to odůvodnil tím, že jde o megalomanský projekt s předraženými náklady na výstavbu i budoucí provoz budovy. „Kostka by stála mnohem více než jiné knihovny postavené v poslední době. Stavba by přišla na dvěmiliardy a provoz knihovny asi na 80 milionů korun ročně,“ uvedl Palas.

Bojovníci za knihovnu: Stavba by nebyla předražená

S argumenty o předražení stavby ale řada lidí nesouhlasí. „Při výstavbě Národní vědecké knihovny v PrazeDejvicích stál metr krychlový asi dvanáct tisíc korun, v Ostravě by se stejné náklady pohybovaly podle kvalifikovaného odhadu kolem deseti tisíc,“ kontruje předseda České komory architektů Dalibor Borák.

I výtvarník Jaroslav Němec, spoluautor petice za Černou kostku, kterou už podepsaly téměř tři tisíce lidí, míní, že čísla uváděná krajem jsou nadsazená. „U těchto moderních staveb se náklady běžně pohybují od 10 do 15 tisíc korun na metr krychlový. Není tedy důvod Černou kostku v Ostravě nestavět. Boj o ni rozhodně nevzdáme,“ uvedl včera.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |