Dočká se Ostrava „černé kostky“?
Lesková, Ivana: Dočká se Ostrava „černé kostky“?, Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko 24. 6. 2009, s. C3SPORY KOLEM VĚDECKÉ KNIHOVNY
Regionální politici se shodují na tom, že kraj nutně potřebuje nové prostory pro Moravskoslezskou vědeckou knihovnu. Spor se však rozpoutal o to, kdy a za kolik peněz je vhodné ji postavit
Ostrava - Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě patří k největším knihovnám v zemi, přesto přežívá v nevyhovujících podmínkách.
Knihy skladuje ve vlhkých suterénních místnostech a průměrně tisícovce lidí, kteří ji denně navštíví, může nabídnout jen miniaturní šatny, malé prostory půjčoven s omezeným výběrem knih a jedinou všeobecnou studovnu s pouhými 40 místy. K tomu jedinou toaletu.
„Sál pro kulturní a vzdělávací akce nemáme vůbec...“ dodává ředitelka knihovny Lea Prchalová.
To vše by se mohlo změnit, kdyby kraj začal s plánovanou výstavbou velkorysé moderní knihovny ve tvaru „černé kostky“, která by měla stát vedle skeletu naproti Domu kultury města Ostrava.
Návštěvníci by se dočkali mnohem komfortnějšího prostředí, ale především větší možnosti volného výběru knih - nemuseli by tak čekat na jejich dovoz ze skladů. Knihy by se dočkaly lepších skladovacích prostor a Ostrava zajímavé stavby...
Současní představitelé kraje se však rozhodli plány výstavby zrušit a 600 milionů korun z evropských zdrojů určených na knihovnu použít jinak. Tím naštvali opozici z ODS, ale i řadu dalších lidí, kteří jim vyčítají, že místo do knihovny chtějí peníze investovat do naplnění svých předvolebních slibů.
Hejtman kraje Jaroslav Palas (ČSSD) ale ujišťuje, že novou knihovnu postavit chtějí. „My si uvědomujeme, že stávající vědecká knihovna sídlí v nevyhovujících podmínkách, a v průběhu dvou let chceme začít stavět novou knihovnu, ale ne podle původního projektu, který je megalomanský - zatížil by kraj příliš velkými výdaji na stavbu i provoz,“ vysvětluje. Podle něj by „kostka“ stála mnohem více než jiné knihovny postavené v poslední době. „Ověřili jsme si podle projektu, že by se nedala postavit levněji než za dvě miliardy korun a provoz knihovny by stál asi 80 milionů korun ročně,“ tvrdí.
To je také podle něj hlavní důvod, proč se kraj nakonec rozhodl získat souhlas k tomu, aby mohl peníze z regionálního operačního programu určené pro knihovnu využít na zlepšení technického stavu nemocnic a škol. Novou knihovnu pak vybuduje podle jiného projektu - levněji a z vlastních prostředků...
S argumenty vedení kraje ale nesouhlasí opoziční zastupitelé a zastavení projektu se nelíbí ani členům České komory architektů, kteří hodnotili projekty přihlášené do architektonické soutěže v roce 2004.
„Hlasovala jsem pro vítězný projekt. S dalšími členy komise jsme se vzácně shodli, že černá kostka je nejlepší z hlediska výtvarného pojetí -trefně reaguje na ostravské prostředí a je to moderní architektura. Kromě toho nabízí přehledné dispoziční řešení vnitřních prostor, kterým byli knihovníci nadšeni,“ říká ostravská architektka Milena Vitoulová, členka představenstva České komory architektů a signatářka petice bojující za „černou kostku“.
ODS: Oslovíme ministerstva i Evropskou komisi Protože jí osud stavby není lhostejný, hledá argumenty pro její podporu. „Nevím, z jakých čísel kraj vychází. Vždy záleží na tom, co vše se do pořizovacích i provozních nákladů zahrne. Snažím se proto nyní dát dohromady podklady k poměření nákladů na stavbu „kostky“ s náklady na výstavby knihoven v Hradci Králové a Praze. Pokusím se získat i podklady pro porovnání nákladů na provoz. Pak se k tomu vyjádří naše komora,“ dodala Vitoulová.
Opoziční zastupitelé z ODS chtějí jít v boji za knihovnu ještě dál. Pokusí se zabránit tomu, aby kraj mohl evropské peníze určené na knihovnu použít na jiné účely.
Podle hejtmana Jaroslava Palase jsou ale peníze určeny pro rozvoj kraje a k tomu účelu budou také použity. Kraj navíc už získal doporučení ke změně účelu použití peněz od takzvaného monitorovacího výboru a další souhlas už podle mínění vedení kraje potřebný není.
Předseda moravskoslezské organizace ODS a krajský zastupitel Zbyněk Stanjura si to ale nemyslí. „Monitorovací výbor doporučil převedení peněz převahou jednoho hlasu, pro bylo jen 13 z 25 členů. Rozhodujícím orgánem je ale ministerstvo pro místní rozvoj, na které se příští týden obrátíme dopisem,“ sdělil. „Oslovíme i ministerstvo kultury, které by mělo bojovat za knihovnu, a požádáme Evropskou komisi, aby neumožnila převod peněz na jiné účely.“
* Názory signatářů
Tomáš Nováček, Ostrava, projektant: Zrušení záměru výstavby podle výsledku architektonické soutěže je nešťastné, zvlášť v době, kdy se Ostrava uchází o titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Pro již poctěná města titul znamenal vysokou prestiž a přinesl všestranný rozvoj regionu.
Marie Lukešová, Ostrava: Jako bývalá knihovnice rozhodně budu bojovat za postavení knihovny, Ostrava si to zaslouží.
Věra Kahánková, Kopřivnice, učitelka ve výslužbě: Doufám, že to zase nebude stavba století, jako mnohé další významné projekty -myslím tím, že nebude výstavba trvat sto let!!!!!
Matěj Daněk, Praha, advokátní koncipient: Za chobotnici a černou kostku!!!
Marie Kavková, Ostrava, středoškolská učitelka: Konečně dobrá věc, fandím stavbě knihovny!
Petr Filipek, Ostrava, OSVČ: Myslím si, že vědecká knihovna těm zvoleným komunistům na Kraji nic neříká. Možná, že šetří na stavbu pomníku nějakého soudruha!
Kateřina Vašťáková, Ostrava, dávkový specialista: Vše co je krásné a potřebné pro vzdělání lidí bývá často odmítáno politiky, protože se bojí, že by byl někdo chytřejší než oni.
Lukáš Gospodarczyk, Ostrava, projektant: Velmi, velmi krásná budova, konečně bychom měli v Ostravě pořádnou knihovnu v moderním trendu...
Lukáš Macek, Klášterec nad Ohří, lektor technického AJ: Mohl-li bych nějak pomoci v této věci, rád přiložím ruku k dílu. Překlady či tlumočení k vašim službám. Jsem trvale v Ostravě.
Libor Nečas, Ostrava, vysokoškolský učitel: Jsem zhrozen postojem vedení kraje k tomuto nadmíru potřebnému projektu.
David Závěšický, Ostrava, webdesigner: Proč musí všechny skvělé projekty končit v šuplíku?
Jana Kulová, Ostrava, úřednice: Je krásná!
Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec
| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |