Obyvatelé chtějí Černou kostku, vznikla petice
Pleva, Martin: Obyvatelé chtějí Černou kostku, vznikla petice, Moravskoslezský deník,18. 6. 2009Ostrava - Kraj odpískal výstavbu nové vědecké knihovny v Ostravě s přezdívkou Černá kostka. Na její podporu však nyní vznikla petice. Může ještě zachránit projekt symbolizující „pevnou schránu vědění společnosti“?
Nová vědecká knihovna bude postavena později, než se plánovalo, a navíc dostane jinou podobu, než jaká byla před lety vybrána v architektonické soutěži. Zároveň by měla být o 350 milionů korun levnější. Tato zpráva, kterou v závěru minulého týdne zveřejnil moravskoslezský krajský úřad, a kterou včera posvětili krajští zastupitelé, dala okamžitě vzniknout nové iniciativě.
Nasbíralo se už více než 800 podpisů
Ta chce zachránit projekt takzvané Černé kostky. Na její podporu se už na stránkách www.cernakostka.cz sbírají podpisy pod petici. Včera jich tam bylo už více než osm set. „Na současné vedení kraje v čele s hejtmanem Jaroslavem Palasem se obracíme s protestem proti nynějšímu postupu, a zároveň s požadavkem, aby odvolali své rozhodnutí ohledně zamítnutí realizace již existujícího a schváleného projektu,“ vysvětlují iniciátoři kampaně.
K zastáncům projektu nové knihovny, jenž vznikl v brněnském ateliéru architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, patří známý ostravský památkář Martin Strakoš, výtvarník Jaroslav Němec a fotograf Antonín Dvořák. „Vítězný projekt z regulérní architektonické soutěže, uspořádané krajským úřadem v roce 2004, získal nejen první místo v klání, které je důkazem, že bez transparentního soutěžení neexistuje svobodná společnost, ale současně si získal i naše sympatie,“ říkají dále představitelé petičního výboru.
„Ostrava knihovnu nutně potřebuje! O tom není sporu – zdá se mi. Kéž tedy dokáže naplnit projekt Kuby & Pilaře. Pojďte stavět! Kostky jsou vrženy!!!“
Radovan Lipus, Praha, režisér
„Pražanům se divím, že dovolili ODS zrušit výstavbu Národní knihovny v Praze podle unikátního návrhu architekta Jana Kaplického. Připravili se o významné obohacení architektonického profilu Prahy. Teď kroutím hlavou nad ČSSD, že se chce zachovat v případě výstavby krajské Vědecké knihovny v Ostravě úplně stejně. Oč je tedy ČSSD lepší než ODS?“
Jan Grossmann, Ostrava, vysokoškolský pedagog
„Rád bych tuto zajímavou budovu viděl ve svém rodném městě, užíval si atmosféry moderní architektury a současného designu a byl na ní hrdý.“
Robin Vehovský, Ostrava, správce GIS
„Černá kostka může být jednou ze symbolických připomínek kdysi ,černé‘ Ostravy.“
Petr Ďásek, Ostrava, podnikatel
„Už je na čase, aby Ostrava měla pořádnou a reprezentativní vědeckou knihovnu. Designový návrh je fantastický, Ostrava potřebuje atraktivní, moderní a neotřelé budovy. Jsem všemi deseti PRO!“
Adam Paleček, Ostrava, student
Potřebují levnější řešení
Hejtman Jaroslav Palas však včera znovu označil projekt Černé kostky jako megalomanský, který musí být nahrazen novým – méně nákladným řešením. Jeho zahájení se předpokládá do tří let.
„Jasně si uvědomujeme, že jde o velký závazek celý projekt přepracovat a zrealizovat. Prověřili jsme však rozpočtové náklady na stavbu Černé kostky a máme potvrzeno, že se tato budova nedá levněji postavit. Šlo by tedy o řešení finančně zcela neúnosné a takové riskantní jednání si nemůžeme dovolit,“ bilancuje Jaroslav Palas.
Ředitelka knihovny nic nevzdává
Pro ředitelku krajské vědecké knihovny Leu Prchalovou byla informace o změnách v projektu vědecké knihovny a oddálení termínu stavby smutnou zprávu. Už delší dobu totiž upozorňuje, že současné prostory jsou zcela nevyhovující. Hlavu však, jak se říká, nevěší.
„Je rozhodnuto. My samozřejmě nadále potřebujeme nutně řešit špatnou prostorovou situaci. Aktivně se proto budeme snažit pracovat na tom, aby byl aktualizován investiční záměr. V situaci, kdy už byla Černá kostka zamítnuta, musíme pracovat na novém projektu,“ přibližuje svůj pohled na problematiku Prchalová.
Cenu za výstavbu vědecké knihovny včetně parkovacího objektu nyní kraj odhaduje na 850 milionů korun. Původně to za obě stavby bylo 1,2 miliardy.
„Na financování se bude podílet stát a Moravskoslezský kraj. Sedm set milionů půjde na stavbu knihovny, zbytek na její interiér a další vybavení,“ dodává ještě hejtman Palas s tím, že šest set milionů z evropských fondů, které už byly na projekt přislíbeny, bude přesunuto do oblasti školství a zdravotnictví.
Nynější provizorní a dávno nevyhovující prostory knihovny v budově ostravské Nové radnice „slouží“ k těmto účelům od roku 1951. Nová vědecká knihovna má vyrůst na území dnešního parkoviště vedle známého skeletu na ulici 28. října.
Pokud by zůstalo u varianty takzvané Černé kostky, která podle brněnských architektů Kuby a Pilaře symbolizuje pevnou schránu vědění společnosti, měla by tato stavba kapacitu dva miliony svazků, což je dvojnásobek současného fondu. Nechyběly by ani potřebné studovny či konferenční sál.
„Uživatelům by sloužila dvě patra publikací ve volném výběru. Příjemným detailem pro čtenáře by také byla možnost vracet půjčené knihy automaticky i mimo provozní dobu,“ přiblížila už dříve Deníku ředitelka vědecké knihovny Lea Prchalová.
Novostavba desetipodlažní Moravskoslezské vědecké knihovny se měla podle původního projektu skládat dokonce ze dvou objektů. Vlastní objekt knihovny měl doplnit ještě o integrovaný parkovací dům.
http://www.denik.cz/regiony/obyvatele-chteji-cernou-kostku20090617.html
Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec
| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |