Moravskoslezský kraj dluží vědecké knihovně důstojné sídlo
Martin Knitl: Moravskoslezský kraj dluží vědecké knihovně důstojné sídlo, rozhlas.cz, 19. září 2012 v 03:48Na jedné straně rozhádaní politici, na straně druhé naštvaní čtenáři. Tak to vypadá v Ostravě, kde se na stavbu slibované moderní knihovny čeká už mnoho let. Přitom se kraj pyšní tím, že se tam daří získávat nejvíc eurodotací z celého Česka.
Moravskoslezská vědecká knihovna je v celém Česku raritou. Přes půl století sídlí v provizoriu v budově ostravského magistrátu a stále čeká na svou vlastní důstojnou adresu.
Čtenáři se musejí smířit s tím, že v knihách si jen tak nezalistují. Svazky leží kvůli zoufalému nedostatku místa ve skladech po celém městě a knihovníci je převážejí sem a tam.
Do čekání na novou knihovnu přišly před rokem nebývalé lijáky a vzácné tituly plavaly ve vodě. Vlhkost prosakuje přes zdi prakticky trvale.
Jak to vypadá se sídlem vědecké knihovny v Ostravě, zjišťoval redaktor ČRo Martin Knitl
Už v roce 2004 spatřil světlo světa návrh takzvané Černé kostky, moderní knihovny s puncem historie této části republiky. První rozpočty uváděly až jednu a půl miliardy korun, z čehož měly být stamiliony z evropských fondů. Pomoci měl i státní rozpočet. Do všeho ale zasáhla výměna krajské vlády z pravicové na levicovou.
Sociálně-demokratický hejtman Jaroslav Palas mluví o Černé kostce jako o megalomanském projektu. Jeho náměstek ze stejné strany Miroslav Novák potvrdil, že stamiliony na knihovnu původně z evropských fondů půjdou jinam.
„Chceme evropské peníze využít na zlepšení stavu školství, zdravotnictví a dopravní infrastruktury,“ uvedl Miroslav Novák.
Krajský předseda opoziční ODS Zbyněk Stanjura se s tím odmítá smířit.
„Proto se obrátíme na ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo kultury a Evropskou komisi,aby neumožnilo ty peníze alokovat jinam,“ prohlásil Zbyněk Stanjura.
Plány se hroutí jako domeček z karet. Do tahanic a sáhodlouhých podpisových archů pod peticí zasáhla i vláda, když zrušila dříve domluvenou půlmiliardovou injekci na stavbu knihovny.
„Krajský úřad to využil jako argument, dává od projektu ruce pryč. Vláda se nemůže vzdát potřeby financovat takové instituce. Ostrava není druhořadé město,“ řekl bojovně Martin Strakoš, zastupující sdružení, které za Černou kostku už delší dobu bojuje.
Dnes vedení Moravskoslezského kraje tvrdí, že knihovna potřeba je. Ale jaká, na jakém místě a kde peníze vzít, to se zřejmě rozlouskne až po volbách. Do té doby bude vědeckým čtenářům a knihovníkům vládnout provizorium, nepřetržité od roku 1951.
Nejvíc eurodotací v Česku se daří získávat právě Moravskoslezskému kraji. Na sever Moravy a do Slezska už přiteklo přes 12 a půl miliardy korun. To je například 4x víc než kolik peněz získal z Evropské unie Liberecký kraj.
[zdroj: http://www.rozhlas.cz/zpravy/regiony/_zprava/moravskoslezsky-kraj-dluzi-vedecke-knihovne-dustojne-sidlo--1112247]
Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec
| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |