Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


David Sventek o Černé kostce

David Sventek o Černé kostce, Ostravablog.cz, 13. 9. 2012

David Sventek o Černé kostce

Volební minirozhovor s kandidátem na hejtmana Moravskoslezského kraje


Oslovili jsme kandidáty na hejtmana s dotazem, jaký mají názor na novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny podle návrhu známého pod názvem „Černá kostka“. Jako první odpověděl David Sventek, lídr kandidátky ODS.

Jaký máte názor na novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny podle návrhu známého pod názvem „Černá kostka“ a k situaci, která kolem tohoto projektu v tomto volebním období vznikla?

Projekt Moravskoslezské vědecké knihovny beru jednoznačně jako promarněnou příležitost regionu. Málo si uvědomujeme velkou souhru okolností, díky kterým v roce 2007 vyjednalo tehdejší vedení kraje příspěvek ze státního rozpočtu ve výši téměř půl miliardy korun. Není vůbec samozřejmé, že se tato situace bude ještě někdy opakovat. Totéž platí v případě alokované částky 600 milionu Kč z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Reinkarnace Černé kostky bude tudíž zcela jistě složitější, než se na první pohled zdá.

Mimochodem jednalo se o první velký projekt ČR schválený v programovém období 2007–2013 Evropskou komisí. Osobně jsem jej vyjednával v Bruselu a jeho rychlé a bezproblémové schválení bylo důkazem jeho kvality. Upřímně řečeno, není mi úplně jasné, z jakých zdrojů plánovala koalice ČSSD a KSČM výstavbu po přesunu financí do oblasti školství, zdravotnictví a sociálních věcí financovat.

Celá věc má dvě roviny - a paradoxně obě je potřeba urgentně řešit právě s ohledem na probíhající recesi. První rovinou je skutečnost, že stavět v době recese je výhodnější než v době, kdy se ekonomice daří. „Výhodou“ recese je stlačení nákladů na výstavbu a to v současnosti dokonce o 30–50%. Druhou rovinou, a pro mě mnohem podstatnější, je potřeba nastartovat konkurenceschopnost našich lidí. Jak všichni víme, konkurenceschopnost jde ruku v ruce se vzdělaností. V dnešním světě nestačí mít pouze kvalitně nastavené střední a vysoké školství, je nezbytné aby existovalo místo, které umožní přístup k absolutně nejnovějším poznatkům a kontinuálnímu vzdělávání jak pro středoškoláky, tak pro docenty či profesory. V mém programu, se kterým jdu do krajských voleb, nepočítám jen s realizací "úschovny na knížky", ale s vybudováním skutečného multižánrového vědeckého pracoviště, které bude nabízet propojení na světová znalostní centra.

Budete prosazovat, v případě zvolení do zastupitelstva kraje, nové výběrové řízení na dodavatele stavby, aby se zjistilo jaké jsou aktuální náklady pro realizaci Černé kostky?

Pokud budu zvolen do vedení kraje, zasadím se o provedení cenového průzkumu stavby původního projektu Moravskoslezské vědecké knihovny. (pozn. red.: Nabídky dle výsledku výběrového řízení v srpnu 2008) Jak jsem zmínil, mou ambicí je původní projekt obohatit tak, aby z „kostky“ vzniklo multižánrové vědecké pracoviště, které bude nabízet propojení na světová znalostní centra. Takže součástí úvah a nacenění bude i rozšíření o tuto část.

Jaký je Váš názor na architektonické soutěže?

Zajímavá architektura dělá zajímavá naše obce a města, potažmo kraj. Architektonické soutěže budu prosazovat, ale jen u výjimečných objektů a staveb.



(Otázky kladl Jaroslav Němec, šefredaktor Ostravablog.cz, který je zároveň člen petičního výboru za Černou kostku a kandidát do zastupitelstva Moravskoslezského kraje za Českou pirátskou stranu.)

 

[zdroj: http://ostravablog.cz/rozhovory/david-sventek-o-cerne-kostce/]



Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |