Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Může za ohrožení stavby „kostky“ i přístup kraje?

Markéta Radová: Může za ohrožení stavby „kostky“ i přístup kraje?, MF Dnes, 31. 8. 2010

„Kdyby představitelé kraje loni v červnu nezměnili financování projektu Černé kostky, mohla být její stavba dnes už dál,“ myslí si Jaroslav Němec, zástupce občanské iniciativy, která usiluje o vybudování novostavby krajské vědecké knihovny navržené architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem.

OSTRAVA Pokud vláda schválí, že kraj nedostane na stavbu Moravskoslezské vědecké knihovny státní dotaci 490 milionů korun, bude to podle kritiků signál, že Černá kostka v Ostravě s největší pravděpodobností nevznikne.

„Pravděpodobné je, že krajští představitelé v tom případě vydají prohlášení v tom smyslu, že od projektu ustupují,“ myslí si například Jaroslav Němec z občanské iniciativy za výstavbu Černé kostky a současně jeden z tvůrců petice na podporu téže stavby. Petici podepsaly přes čtyři tisícovky lidí.

Hejtman: Stavbu si kraj teď nemůže dovolit financovat sám

Státní dotaci 490 milionů korun na výstavbu Černé kostky, kterou navrhli architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, přitom Moravskoslezskému kraji přislíbila naposledy Fischerova vláda letos v květnu. Dotace je pro stavbu knihovny důležitá, kraj si podle hejtmana Jaroslava Palase nemůže nyní dovolit financovat celou stavbu v ceně téměř 1,1 miliardy korun z vlastních peněz. Zde je ale podle kritiků další kámen úrazu.
Upozorňují mimo jiné na to, že kdyby představitelé kraje loni v červnu nerozhodli o tom, že již slíbenou dotaci 600 milionů korun z fondů EU raději dají do školství a zdravotnictví, ale nechají ji projektu Černé kostky, mohla být stavba knihovny dnes už dál.
Současná krajská vědecká knihovna sídlící od roku 1951 v provizorních prostorech ostravské Nové radnice se přitom potýká s akutním nedostatkem volného místa.
„Trpí tím nejen zaměstnanci, ale zejména naši čtenáři, kteří si nemají kam odložit svršky, tísní se u počítačů a nepohodlí pociťují i v dalších ohledech,“ říká ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny Lea Prchalová. Upozorňuje i na to, že bylo vše připraveno, aby mohlo v roce 2011 proběhnout výběrové řízení na firmu, která Černou kostku postaví. „Krok, který navrhuje ministr kultury, jsme opravdu nečekali,“ říká Lea Prchalová.
Mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar přitom připomněl, že návrh ministra Jiřího Bessera je momentálně v připomínkovém řízení. „Teď je myslím na ministerstvu financí,“ uvedl Jan Cieslar s tím, že neumí říct, kdy by se jím mohla zabývat vláda.

Jaroslav Němec: Pro nás boj za vznik Černé kostky nekončí

Jaroslav Němec přitom řekl, že ani při novém ohrožení realizace projektu Černé kostky, se zástupci iniciativy za její vznik nevzdávají toho, že stavba v Ostravě vznikne.
„Pro nás boj za Černou kostku nekončí rozhodnutím představitelů veřejné správy. Pro nás končí přestřihnutím pásky a otevřením knihovny,“ uvedl Jaroslav Němec. 

Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |