Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004


Kostka bude. I díky tlaku lidí

Radová, Markéta: Kostka bude. I díky tlaku lidí, MF DNes 24. 2. 2010
Kraj otočil. Dal zelenou stavbě vědecké knihovny podle pozměněného původního návrhu. Proč?

Ostrava - Po osmi měsících, kdy tvrdili, že nepostaví novou krajskou vědeckou knihovnu ve tvaru černé kostky kvůli jejímu údajnému předražení, představitelé kraje otočili.
Černá kostka bude, ale zhruba o sto milionů levnější, než se plánovalo, rozhodli minulou středu.
Co hrálo roli v jejich rozhodnutí? „Především je to vliv předvolební atmosféry, ale také tlak veřejnosti, která hlasitě prosazovala původní návrh knihovny,“ myslí si ostravská politoložka Jiřina Pavlíková, která se obává, aby projekt nepoškodilo zlevňování stavby, které by se mělo týkat například změny materiálového složení některých prvků, vynechání vodní plochy či třeba zrušení ocelové vyhlídkové plošiny.
Toho se bojí i představitelé Občanské iniciativy za Černou kostku v Ostravě, kteří mimo jiné na podporu realizace vítězného návrhu vědecké knihovny iniciovali petici. Tu podepsaly téměř čtyři tisíce lidí. „Apelujeme na vedení krajského úřadu, aby postupovalo uvážlivě a aby ve spolupráci s ostatními institucemi a státními orgány hledalo další možnosti financování stavby v její úplnosti,“ říkají zástupci Občanské iniciativy za Černou kostku v Ostravě.
Zástupci kraje říkají, že jedním z hlavních důvodů, proč se k stavbě Černé kostky podle pozměněné projektové dokumentace přiklonili, byla především možnost ušetřit.
„Budou provedeny změny projektové dokumentace vedoucí k reálným úsporám,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková.
Kraj chce šetřit mimo jiné i tím, že v prostorech nové knihovny umožní vznik zázemí Katedře jazyků Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. „Škola bude platit nájem, tím se ušetří náklady na provoz,“ řekla Šárka Vlčková.
Představitelé opozice však upozornili na to, že ve skutečnosti kraj neušetří, ale naopak do mírně „okleštěné“ stavby vědecké knihovny vloží o několik set milionů víc, než chtělo předchozí vedení. To pro stavbu Černé kostky zajistilo dotaci 600 milionů z evropských zdrojů.
Nynější vedení kraje se však tyto peníze, místo do údajně předražené stavby vědecké knihovny, rozhodlo dát do zdravotnictví a školství.
Místo 600 milionů z evropských zdrojů chce nyní kraj ještě o něco větší částku z vlastního rozpočtu vložit do stavby levnější Černé kostky. Zbylých 490 milionů korun chce přitom získat od státu, který mu tuto dotaci přislíbil. Kraj ji ale měl vyčerpat nejpozději do konce letošního roku, což rozhodně nestihne. Bude proto muset požádat o přesun peněz na další tři roky. „Celý projekt je o rok zpožděný, dávno mohla začít výstavba, kraj to bude stát několikanásobně víc než v naší variantě, otázkou taky je, jestli se podaří získat peníze od státu,“ vyjádřil se k situaci opoziční zastupitel Pavel Drobil.
Současné vedení kraje jeho kritiku odmítá. 

Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |