Překvapivý obrat: Černá kostka bude, i když úspornější
Pleva, Martin: Překvapivý obrat: Černá kostka bude, i když úspornější, MS Deník, 18. 2. 2010Ostrava - Nečekaná změna nastala v kauze výstavby moravskoslezské vědecké knihovny. Vedení kraje se vrátilo k vítěznému projektu s názvem Černá kostka od brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, který loni smetlo pod stůl kvůli vysokým nákladům. Autoři projektu jej ale budou muset přepracovat, aby se ušetřily miliony na nákladech.
Návrat Černé kostky zpět do hry ve středu schválili krajští zastupitelé. Kraj počítá, že stavba vyjde na 1,1 miliardy korun. Bezmála 500 milionů očekává od státu, který tuto částku původně přislíbil. Zbylých 600 milionů vynaloží kraj ze svého.
„Kostka byla vždy ve hře, nikdy jsme ji úplně neopustili. Vedla se jednání s architekty, která dospěla k řešení, díky němuž budou dispozice objektu přepracovány. Tím se na této stavbě ušetří kolem 200 milionů korun,“ vysvětlil náměstek hejtmana Svatomír Recman (KSČM). Úspora má vzniknout například tím, že dvě patra prostor využije pro svou katedru jazyků Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava. Levnější by měl být i následný provoz knihovny. Nezbytný garážový dům má být postaven formou partnerství soukromého a veřejného sektoru.
„Je to dobrá zpráva, že Černá kostka bude. Vedení kraje se rozhodlo správně. A není to od nás jen nějaká ironická pochvala, myslíme to upřímně. Myslím si, že za přehodnocením postoje stojí také petiční výbor bojující za Černou kostku, který pořádal různé aktivity na podporu výstavby knihovny,“ vyjádřil se k tématu Zbyněk Stanjura, šéf zastupitelského klubu ODS.
O státní dotaci je nutné znovu požádat
Podle Jaroslava Němce z iniciativy za záchranu Černé kostky, jejíž petici na internetu podpořilo na 4000 lidí, je návrat k původnímu projektu krok dobrým směrem, bitva však ještě vyhrána není. „Z našeho pohledu půjde přece jen o kompromisní řešení, které s sebou může nést neduhy. Plánované úpravy budeme muset teprve zhodnotit. Za sebe mám ale radost, že více než půlroční snahy vedly k tomu, že se Černá kostka vrací do hry,“ konstatoval Němec.
Pozitivní reakci vyvolalo středeční rozhodnutí zastupitelstva kraje také u Ley Prchalové, ředitelky Moravskoslezské vědecké knihovny, sídlící nyní ve velmi špatných a stísněných podmínkách budovy ostravské Nové radnice. „Byť se jedná o kompromis, vítám, že se knihovna bude stavět. Zcela jednoznačně je to dobrá zpráva,“ řekla Deníku Prchalová a dodala: „Doufám, že se budeme moci podílet na chystané úpravě projektu tak, aby knihovna byla provozuschopná.“
Podstatnou otázkou však nyní je to, zda stát znovu poskytne oněch bezmála 500 milionů korun, které na Černou kostku byly vyčleněny a nevyčerpány v minulém roce. Ministerstvo kultury musí pro tento účel obdržet od kraje v prvé řadě nový investiční záměr. „Na jeho základě pak bude ve spolupráci s krajem vypracována aktualizace předmětného usnesení vlády z roku 2008. Naší snahou bude zachovat původní částku 490 milionů korun ze státního rozpočtu,“ oznámil mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar.
Podle předloženého harmonogramu by se po všech nezbytných krocích mohla Černá kostka začít stavět v červnu příštího roku. Dokončena by měla být o dva roky později.
Budoucí vědecká knihovna má vyrůst na území dnešního parkoviště vedle známého skeletu na ulici 28. října. Kapacita nové stavby s přezdívkou Černá kostka má být podle původního projektu brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře dva miliony svazků, což je dvojnásobek současného fondu. Nebudou chybět potřebné studovny či konferenční sál. Uživatelům by měla sloužit dvě patra publikací ve volném výběru, příjemným detailem pro čtenáře má být možnost vracet půjčené knihy automaticky i mimo provozní dobu. Své zázemí v nové knihovně by podle aktualizovaného záměru měla najít i katedra jazyků Vysoké školy báňské-Technické univerzita Ostrava.
Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec
| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |