Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Hejtman Palas se umístil v čele žebříčku popularity

(les): Hejtman Palas se umístil v čele žebříčku popularity, Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko, 27. 11. 2009

Ostrava - Moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) si dokázal udržet přízeň svých voličů, ale i dalších obyvatel kraje. Vyplývá to z výsledků internetového průzkumu, který dělala agentura Sanep a jehož výsledky včera zveřejnila Česká tisková agentura.

Palas se totiž v žebříčku popularity všech českých hejtmanů umístil hned na druhém místě za svým stranickým kolegou z Jihomoravského kraje Michalem Haškem.

Zatímco s Haškem je zcela spokojeno či spíše spokojeno 64 procent hlasujících občanů, Palas získal kladné hodnocení od 56 procent respondentů. Naopak nejméně oblíbeným je středočeský hejtman David Rath, chválí ho jen 27 procent lidí.

„Netušil jsem, že se dělají takové průzkumy. Ale každého člověka samozřejmě potěší, když je dobře hodnocený za svoji práci,“ komentoval výsledky průzkumu hejtman Palas.

A čím si hejtman podle vlastního mínění oblibu vysloužil?

„Veřejné mínění mohlo do jisté míry ovlivnit to, jak jsme spolu se záchranáři a starosty obcí zvládli následky povodní,“ uvažuje Palas. „Také se nám daří prezentovat pozitiva, která se snažíme dělat pro lidi, například jsme v parlamentu iniciovali změnu zákona, abychom z beder pacientů sejmuli regulační poplatky. Vůči veřejnosti se snažíme vystupovat korektně a slušně, což by měl být základ jednání každého politika, ale není,“ dodává hejtman.

I mluvčí kraje Šárka Vlčková říká, že lidé ocenili, jak hejtman zvládl při povodních roli velitele integrovaného záchranného systému a ukázal, že umí krizové řízení. Ale nejen to. „V době, kdy svět sužuje krize, jeho práce směřuje k tomu, aby se našeho kraje dotkla co nejméně. Pomáhá obcím urychlovat čerpání peněz z evropských fondů,“ líčí.

Podle politoložky Jiřiny Pavlíkové výsledek průzkumu odpovídá výsledkům voleb. „Lidé, kteří volili sociální demokracii či stranu názorově blízkou, jsou spokojeni, většinu ostatních nepobuřuje. Řadě lidí ale vadí, že rozpočet kraje zatěžují poplatky, které si mají lidé platit sami. Pak chybí peníze na podporu vzdělanosti a také třeba na stavbu knihovny ve tvaru černé kostky,“ říká.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |