Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Ne megalomanství

(kru): Ne megalomanství, Haló noviny, 25. 11. 2009

FRÝDEK-MÍSTEK/PRAHA - Vědeckou knihovnu Moravskoslezský kraj chce postavit,

nikoli ale v megalomanské velikosti, jak plánovalo předchozí vedení kraje. V diskusi na víkendovém Vratimovském semináři to uvedl náměstek hejtmana Svatomír Recman, který s kolegou Karlem Konečným a předsedou klubu krajských zastupitelů KSČM Josefem Babkou odpovídal na dotazy přítomných, týkajících se krajské politiky.

Knihovna nebude postavena dle projektu z r. 2003 ( Černá kostka ), jehož rozpočet vyšplhal z 500 mil. na 1,5 mld. Kč, přičemž žádná z pěti oslovených stavebních firem jej prý za tuto sumu nebyla s to realizovat. Recman tvrdil, že knihovna zůstává prioritou, ale měla vyjít jen na 800 mil. Kč, z nichž stát by mohl zaplatit 490 mil. Kč. Roku 2012 se má začít stavět. Peníze EU, původně plánované na Černou kostku , mají být užity ve školství a zdravotnictví, dodal. Podtrhl, že kraj a obce hospodaří lépe než stát. Hlavními úlohami MSK je zajištění chodu úřadu MSK, střední školství, zdravotnictví a kofinancování projektů. Náměstek též ocenil shodu KSČM a ČSSD ve vedení MSK s tím, že je rád že tzv. bohumínské usnesení ČSSD v kraji neplatí.

Konečný vysvětloval složitost úhrad zdravotnických poplatků krajem za občany, vývoj soudních sporů a současný stav. Podtrhl, že MSK má dál zájem poplatky za občany hradit a chce užívat nenapadnutelnou formu. Letos MSK na dary občanům, jimiž hradí poplatky, vydal asi 20 mil. Kč. Babka stručně přiblížil nedávný neúspěšný návrh opozice na odvolání náměstků hejtmana za KSČM kvůli stanovisku VV ÚV KSČM k 17. listopadu.

 

[zdroj: http://www.halonoviny.cz/index.php?id=88083]Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |