Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Nezměnily se okolnosti, ale myšlení těch nahoře

Špačková, Eva: Nezměnily se okolnosti, ale myšlení těch nahoře, Lidové noviny, 20. 11. 2009

Ad LN 13. 11.: Černá kostka rozpuštěná a vypuštěná
Milý pane Peňási,

protože mám chorobu možná i prasečí, mám čas číst noviny od začátku do konce. Takže jsem neminula ani Váš SKICÁŘ o Černé kostce v Ostravě.
Samozřejmě že do skicáře si člověk zapisuje letmé dojmy. Ale i letmé dojmy vytvářejí obraz. A ten obraz by neměl zůstat zkratkovitý.

V tomto případě je Váš obraz asi tohle : knihovna v Ostravě vyjde draho, je potřeba napřed opravit cesty a střechy, no co už, zas ta Ostrava zůstane kdesi na severní periferii a pojede tam jen ten, kdo fakt musí...to zase propásli příležitost přilákat pozornost k tomu divnýmu městu...a mohlo to bejt hezký...

Z toho skoro plyne, že atraktivita místa se hodnotí jednotkami "1 mediální Pražák" ?

Podle mne se má i ve zkratce věc trochu jinak. Ostrava se rychle rozvíjí, přibývá studentů a odborníků a technická (!) knihovna provizorně umístěná už nestačí požadavkům. V roce 2004(!) Moravskoslezský kraj(!) vypsal soutěž na budovu nové vědecké knihovny a zvítězil nejlepší návrh, tak výrazně, že 2.cena nebyla udělena. (Považte, to vypisovatel dělal soutěž bez toho, aby se předem rozmyslel?) Začala se připravovat dokumentace pro stavbu a v současnosti je asi už připravená.
Naše cesty i střechy nejsou v horším stavu, než byly v roce 2004, ale dochází k obratu v uvažování lidí, kteří rozhodují.

Knihovna je drahá stavba, ale ta ostravská se průměru nijak zvlášť nevymyká. Technická knihovna je na tom čím dál hůř, knihy není kam dávat, ale vedení kraje změnilo priority a možná taky styl práce. Moravskoslezský kraj začal proplácet poplatky u lékaře, uvažuje se o výstavbě nového stadionu pro Baník...někde tady je možná potřeba hledat důvody, proč se nestaví. Peníze fakt nejsou na všechno.
Samozřejmě přímé zadání projektu vybranému dodavateli taky otvírá plno možností, které je škoda nevyužít. Kdo vlastně nakonec spočítá, kolik to všechno stálo ?

Pane Peňási, pro nás v Ostravě je důležité, abychom měli dobrou knihovnu na úrovni současné doby, aby měli kam chodit pro informace studenti dvou ostravských univerzit a všichni další. Že budova bude zároveň krásná architektura, která vyšla z veřejné soutěže a může se stát symbolem města v novém století, snad máme brát spíš jako samozřejmost v demokratickém státě.

Jestli se nakonec přece jen rozhodnete do Ostravy vypravit, tak to snad vodu v Ostravici proti proudu neotočí...promiňte, tak důležití v Praze zas nejste :-)

Ráda Vás v Ostravě potkám, pendolínem tu jste za tři hodiny, akorát co přečtete Lidové noviny.

Eva Špačková, architektka, Ostrava

[zdroj: http://www.lidovky.cz/nezmenily-se-okolnosti-ale-mysleni-tech-nahore-frc-/ln_dopisy.asp?c=A091120_224241_ln_dopisy_gab]


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |