Zajímavé v tomto ohledu však tedy je, že hejtman Palas zmiňuje školství. Vždyť, jakou lepší investici do vzdělání by si nejen ostravští studenti zasloužili? Chápu, že výstava nových škol, či oprava těch stávajících je nutná, ale není nezbytná. Jak máme reprezentovat kraj z hlediska vzdělávání, když máme Moravskoslezskou Vědeckou knihovnu již více než padesát let v provizorních prostorech? Dnes naprosto nevyhovujících.

 

Politické sliby se radikálně změnily poté, co se kraj chtěl „předvést“ a začal proplácet zdravotnické poplatky v krajských nemocnicích. Ubezpečení voličů, že kraj na takové proplácení peníze určitě najde, tak dostává konkrétní obrysy. Peníze se sice našly, ale na úkor kvalitních prostor pro milióny knih, které se doposud nacházejí v mnohdy nedostatečných prostorách a ještě k tomu na různých místech, na úkor podpory vzdělanosti v kraji.

 

Petice za Černou kostku má již mnoho podpisů a nedávno konaná Procházka za Černou kostku vedená „bojovníkem“ za Kostku Martinem Strakošem ukázala, že lidé – Ostravané, takovou knihovnu chtějí. Její zastánce neodradilo ani deštivé počasí, aby klidnou procházkou podpořili svůj cíl.

 

A proto svůj „boj“ za knihy nevzdávejme. Pokud se však v nově vyhlášené architektonické soutěži, kterou se chystá kraj vyhlásit, budeme dívat pouze na peníze, tedy rozpočet stavby, může se snadno stát, že dobrý projekt, možná jen o něco dražší, než 850 miliónů už nebude mít šanci postoupit do užšího výběru, či dokonce zvítězit a vzdělání  a školství pak nebude na prvním místě, jak se ostatně ukázalo i při plnění volebních slibů po krajských volbách.

 

A pokud se kraj ohrazuje tím, že tento projekt knihovny, z dílny brněnských architektů Kuby a Pilaře, je velmi nákladný, pak bych ráda zmínila, že kraj dal jistě nemalé peníze na výstavbu a opravy „svých“ administrativních budov, které jistě nejsou žádnou architektonickou perlou Ostravy či celého kraje.

 

Nicméně na místě je říct, že naděje i v tomto případě umírá poslední a další výsledky voleb do krajského zastupitelstva možná kartu obrátí. Pokud již nebude na stavbu nové knihovny již příliš pozdě.