Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Černou kostku Ostrava nutně potřebuje, shodli se studenti

(ama): Černou kostku Ostrava nutně potřebuje, shodli se studenti, Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko, 20. 11. 2009

Ostrava - Novou krajskou vědeckou knihovnu, pro svůj vzhled nazývanou Černá kostka, Ostrava nutně potřebuje.

Shodli se na tom studenti Fakulty stavební VŠB-TU Ostrava, kteří včera debatovali s Ladislavem Kubou, jedním z autorů návrhu Černé kostky, jejíž stavbu kraj zamítl kvůli tomu, že byla údajně předražená.

„Ostrava s rozhodnutím kraje ztrácí hodně. Myslím, že tak ztrácí například i šanci získat titul Evropské hlavní město kultury 2015, o který usiluje,“ zamýšlel se Jan Vaněk, student 5. ročníku oboru architektura a stavitelství. Jeho spolužačka Martina Bedrunková s ním souhlasila. „Všechny zajímavé stavby vznikají v okolí, ale tady v Moravskoslezském kraji chybí něco, co by člověka zaujalo, o moderní architektuře nemluvě,“ uváděla studentka a současně připomínala, že krajská vědecká knihovna teď sídlí v naprosto nevyhovujících prostorech.

Ačkoli vedení knihovny upozorňuje na to, že dnešní stísněné prostory trápí jak čtenáře, tak zaměstnance, je jasné, že se jejich situace brzy nezlepší.


Nová knihovna? Ve hvězdách

Záměr kraje postavit levnější knihovnu budí mnoho otázek. Není třeba jasné, jak bude kraj vybírat, kdo novou knihovnu navrhne a postaví. Zástupci České komory architektů (ČKA) si neumí představit, že by u stavby takového významu neproběhla nová architektonická soutěž. Tu ale asi kraj nechystá.

„O architektonické soutěži nikdo nemluvil. Pravděpodobnější je soutěž na dodavatele,“ řekla včera mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková. Od stavby Černé kostky ustoupilo vedení kraje v červnu. Se zdůvodněním, že knihovna, jejíž návrh v roce 2004 zvítězil v regulérní architektonické soutěži a která už má vydáno i stavební povolení, by byla příliš drahá. S tím příznivci Černé kostky včetně České komory architektů nesouhlasí. Jsou podle nich naprosto srovnatelné s dalšími knihovnami v České republice.

Pro představu. Stavba Černé kostky byla naplánovaná na 1,2 miliardy korun. Z této ceny by kraj zaplatil 110 tisíc korun, 600 tisíc by se uhradilo z evropských dotací a 490 tisíc by uhradil stát. Státní příspěvek chce kraj užít i při stavbě nové knihovny. Ta nemá být dražší než 850 tisíc korun. Kraj ale ze své kasy dá mnohem víc peněz než u Černé kostky, 360 tisíc. Dotaci 600 tisíc se totiž rozhodl dát do zdravotnictví či třeba do školství. Na co ale konkrétně peníze dá, není zatím jasné.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |