Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Ne Černé kostce řekli i kvůli vyřizování účtů

(ama): Ne Černé kostce řekli i kvůli vyřizování účtů, MF Dnes, 27. 10. 2009

Ostrava - V rozhodnutí nepostavit Černou kostku hrálo roli i vyřizování si účtů s předchozí politickou garniturou. Zmiňuje to ostravská politoložka Jiřina Pavlíková.

 „Postavíme novou krajskou vědeckou knihovnu,“ slibovali sociální demokraté ve volebním programu v krajských volbách. Projekt Černé kostky zrušili, novou knihovnu do konce volebního období nepostaví. Ubere jim to voliče?

Mám obavy, že ne. Knihovna totiž není tak populistické téma jako třeba třinácté důchody. Mrzí mě to, myslím si, že by tato knihovna Ostravě moc prospěla. Nejen jako instituce, ale i jako architektura. Bohužel záměry politiků se v tom projevily nemalým způsobem.

Mohou si naopak politici šplhnout u voličů tím, že dotaci 600 milionů dají místo na knihovnu na opravy škol nebo do zdravotnictví?

Ta částka není extrémně velká. Ano, školství i zdravotnictví peníze potřebují, ale míst, kam by finance měly jít, je tolik, že po rozdělení této částky to bude, jako když pocukrujete buchtu. Navíc si nejsem jistá, jestli Evropská unie schválí přesun těch peněz. Vždyť byly účelově vázané.

Evropská komise prý řekla, že to bude záležet na projektech, jaké kraj pro rozdělení peněz připraví.

A jaké ty projekty budou? Kde zmizí těch šest set milionů? Když se řekne šest set milionů, zdá se, že je to hodně, ale s ohledem na to, kolik škol tyto peníze potřebuje, je to málo. Jistě, někde to pomůže, ale hlavně se to rozplyne takzvaně při porcování medvěda. Velká částka se rozdělí do spousty drobností.

Mají ještě pro voliče sílu sliby ve volebních programech?

Měly by mít. Na základě slibů lidé politiky volí. Měli by na ně ale mít střízlivý, racionální pohled.

Bylo rozhodnutí nestavět Černou kostku snahou současného vedení kraje ukázat svou sílu?

Ano. Tím se chtěli do jisté míry etablovat. Je to i takové vyřizování si účtů s předchozí garniturou.

Mohli projekt odmítnout i proto, že vznikl v době vlády ODS?

Ano. Je to do značné míry možné. Politikům chybí velkorysost. Neumí říct: Ten můj protivník byl v tomhle dobrý. To neumí myslím žádná z našich politických stran.Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |