Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Nyní by Černá kostka byla levnější

Radová, Markéta: Nyní by Černá kostka byla levnější, MF Dnes, 27. 10. 2009
PROBLÉMY S KNIHOVNOU Nejasnosti kolem nové budovy ostravské vědecké knihovny přetrvávají. Ačkoliv kraj vyhlášení nové soutěže na její návrh plánoval už na říjen nebo listopad, nyní to vypadá, že se tak nestane dříve než na počátku příštího roku

Ostrava - Kdyby se stavební firma, která vybuduje krajskou vědeckou knihovnu, vybírala teď, bylo by možné takzvanou Černou kostku postavit levněji než za 1,2 miliardy korun, kvůli nimž současné vedení kraje označuje budovu za předraženou.

Je o tom přesvědčený například krajský zastupitel za ODS Pavel Drobil. „Musíte si uvědomit, že jsme tu zakázku zadávali v době naprostého stavebního boomu, kdy firmy říkaly: My tu zakázku nepotřebujeme. Každý si tam mohl napálit cenu jako hrom. Za dnešní situace, v době ekonomické krize, by se to dalo vysoutěžit i pod miliardu korun,“ řekl Pavel Drobil s tím, že pokud by se Černá kostka, který už má i stavební povolení, dnes stavěla, měly by firmy v kraji práci, regionu by to pomohlo.

Místo Černé kostky navržené architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem dnes kraj připravuje investiční záměr na nový projekt.

V nejbližších týdnech ho chce předložit vládě, aby pro něj mohla schválit dotace ze státního rozpočtu. Ty zůstanou stejné jako v případě Černé kostky - 490 milionů korun. Představitelé kraje říkají, že nová vědecká knihovna nesmí být dražší než 850 milionů korun.

Kvůli tomu, že se ale rozhodli dát 600 milionů z Evropských dotací, které se na projekt vědecké knihovny podařilo za minulého vedení kraje získat, radši na opravy škol, do sociálních služeb a zdravotnictví, budou muset sáhnout ještě hlouběji do krajské kasy než u Černé kostky. Nový projekt si totiž od kraje vyžádá místo původních 110 milionů 360 milionů korun.

„Autora nového návrhu vybereme formou veřejného výběrového řízení. Jestli to bude architektonická soutěž, nevím. Musí být ale dodržen limit 700 milionů korun včetně projektové dokumentace. (V celkové sumě 850 milionů korun je započteno 150 milionů korun na vnitřní vybavení knihovny - pozn. red.) Nechceme udělat stejnou chybu jako minulé vedení kraje, které vypsalo architektonickou soutěž, kde bylo řečeno, že to bude stát pět set milionů korun. A když se pak udělala projektová dokumentace, mnohonásobně se to prodražilo,“ řekl náměstek hejtmana Svatomír Recman.

Příznivci Černé kostky včetně například České komory architektů namítají, že návrh, který zvítězil v architektonické soutěži nebyl předražený. „Je to standardní cena, není přemrštěná,“ zdůraznil například historik architektury Martin Strakoš, jeden z iniciátorů petice na podporu Černé kostky.

Kraj počítá s tím, že stavba nové knihovny by měla začít v roce 2012, asi za dva roky by knihovna mohla začít fungovat.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |