Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Knihovna? Odsouvá se

Radová, Markéta: Knihovna? Odsouvá se, MF Dnes, 27. 10. 2009
Novou soutěž o návrh vědecké knihovny kraj vyhlásí později, než sliboval

Ostrava - Zaměstnanci krajské vědecké knihovny, kteří léta pracují v nevyhovujícím provizoriu, ani tisíce čtenářů, se v dohledné době zlepšení nedočkají.

Poté, co vedení kraje v červnu řeklo, že nepostaví moderní prosklenou budovu přezdívanou Černá kostka, která zvítězila v regulérní architektonické soutěži, se vše protahuje.

Ačkoli hejtman Jaroslav Palas před časem tvrdil, že v říjnu nebo listopadu kraj vyhlásí novou veřejnou soutěž, z níž vzejde nový návrh knihovny, teď se vše dál odsouvá.

A vypadá to, že soutěž nebude vyhlášena dřív než na začátku nového roku. „Teď se musí zpracovat nový investiční záměr. Pracuje se na něm. Hotový by měl být během několika týdnů. Pak musí vláda projednat změnu vládního usnesení, kterým kraji přidělila dotaci na stavbu Černé kostky,“ sdělil náměstek hejtmana Svatomír Recman.

Na stavbu knihovny s černým vzezřením navržené renomovanými brněnskými architekty Ladislavem Kubou a Tomášem Pilařem získal kraj za minulého vedení dotaci 490 milionů korun. Ta mu má zůstat.

Vedení kraje odmítlo stavbu Černé kostky kvůli její údajné předraženosti. „Byl to megalomanský projekt. Devět pater nahoře, dvě dole. Byli jsme se podívat například v nové knihovně v Hradci Králové. Tam to postavili za 410 milionů korun. Je to otázka rozsahu. V Hradci Králové mají třeba jen pětipodlažní budovu. Myslím si, že se dnes i technologicky i funkčně dá cena srazit dolů,“ řekl Recman. Zastánci Černé kostky však mají zcela opačný názor. „Vyvrátili jsme tisíckrát, že by cena Černé kostky byla přemrštěná. Na to samé upozornila Česká komora architektů i ministerstvo kultury, které řeklo, že krajský úřad vychází z mylných podkladů,“ zdůraznil Jaroslav Němec, jeden z iniciátorů petice za stavbu Černé kostky.

Tu na webových stránkách www.cernakostka.cz podepsalo k včerejšímu dni 3 583 lidí, další stovky se podepisují na papírové archy.

„Po ukončení podpisování petici odešleme Evropské komisi, na ministerstvo kultury, Magistrát města Ostravy a krajský úřad,“ řekl Jaroslav Němec.

Ačkoli nyní chce krajský úřad postavit levnější knihovnu, paradoxně na ni dá z vlastní kasy více peněz než u Černé kostky. Rozhodl se totiž odstoupit od šestisetmilionové dotace z Evropské unie, kterou pro stavbu získalo minulé vedení kraje, a bude tak muset sám místo 110 milionů, které by zaplatil u Černé kostky, dát 360 milionů korun.

Vysokou evropskou dotaci chce dát na opravy škol nebo třeba do zdravotnictví.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |