Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Vědecká knihovna se začne stavět až v roce 2012

(den): Vědecká knihovna se začne stavět až v roce 2012,  Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko 13. 6. 2009.
Ostrava - Na vybudování nové vědecké knihovny čeká Ostrava už dlouhé roky. Od svého vzniku v roce 1951 sídlí knihovna v nevyhovujících prostorách ostravské Nové radnice. Měla zde zůstat maximálně deset let. Výstavba nové budovy se však neustále odkládá kvůli potížím s jejím financováním.

„Chceme, aby do roku 2014 v Ostravě vznikla plánovaná Moravskoslezská vědecká knihovna. Od původně naplánovaného projektu minulého vedení kraje, ve výši 1 200 milionů korun, jsme však ustoupili. Celkové náklady na výstavbu knihovny by neměly přesáhnout 850 milionů korun,“ informovala za vedení Moravskoslezského kraje jeho mluvčí Šárka Vlčková.

Novou budovu, která by měla vyrůst na původně plánovaném místě, tedy naproti Domu kultury města Ostravy, zaplatí kraj a stát. Zvýší se ale finanční podíl státu: z 32,6 procent na 57,6 procent. Moravskoslezský kraj by se tak měl podílet částkou 360 milionů korun, stát 490 miliony korun.

Původně měla být knihovna zafinancována nejen státem a krajem, ale také z prostředků Evropské unie, a to částkou 600 milionů korun. Tyto peníze však kraj přesunul do oblasti školství a zdravotnictví.

Kraj tak zcela upouští od původního návrhu, takzvané černé kostky, který vzešel z architektonické soutěže.
Nyní by novou podobu vědecké knihovny měli navrhnout uchazeči o její výstavbu. „Stavět by se mělo začít v roce 2012,“ upřesnila Vlčková. Opoziční zastupitel Zbyněk Stanjura (ODS) ČTK sdělil, že nynější vedení kraje svým rozhodnutím zahazuje desítky milionů korun, které už se na výstavbu nové vědecké knihovny v Ostravě vynaložily.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |