Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Boj o Černou kostku trvá

(ama): Boj o Černou kostku trvá, Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko, 24. 9. 2009

Tisíce lidí už podpořily stavbu vědecké knihovny, již vedení kraje zamítlo kvůli údajně vysoké ceně

Ostrava - Ze stovek přinesených knih včera na Masarykově náměstí v Ostravě lidé stavěli symbolickou Černou kostku.

V happeningu, jehož součástí byly koncerty i divadlo, tak podpořili stavbu nové krajské vědecké knihovny (připomínající černou kostku), již třetí největší město Česka nutně potřebuje mimo jiné proto, že prostory nynější vědecké knihovny jsou zcela nedostačující.

Projekt knihovny známých brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře vzešel v roce 2004 z regulérní architektonické soutěže, vedení kraje jej ale letos v červnu zamítlo kvůli údajně vysoké ceně.

Ta by podle loňských nabídek stavebních firem překročila 1,5 miliardy korun, což byl podle náměstka hejtmana Svatomíra Recmana (KSČM) limit peněz vyčleněných na přípravu prací a výstavbu. „Chceme stavět, ale levněji. Náklady nesmí přesáhnout 850 milionů korun,“ říká dnes vedení kraje. Pokud by zvolilo nový projekt, paradoxně by však z krajské kasy muselo uvolnit víc peněz než u Černé kostky.

Pro ni se totiž podařilo sehnat více než miliardu státních a evropských dotací, přičemž kraj by podle opozičního zastupitele Zbyňka Stanjury (ODS) přispěl maximálně 210 miliony korun. V novém projektu by platil 360 milionů. Evropské dotace určené na stavbu Černé kostky chce přitom kraj dát do zdravotnictví a školství. Tomu chce ODS zabránit, poslala už mimo jiné dopis do Evropské komise. Vedení kraje souběžně jedná na úrovni EU o opaku. Stanjura říká, že kdyby se firma na zbudování knihovny vybírala letos, vyšla by stavba levněji než loni - před začátkem finanční krize.

Mezitím více než 3 400 lidí podepsalo internetovou petici na podporu Černé kostky, která měla vzniknout naproti Domu kultury města Ostravy. Podpisy od včerejška přibývají i papírových petičních arších. Přípravu stavby nové, levnější knihovny chce vedení kraje ukončit do začátku roku 2012, asi dvě léta poté by knihovna mohla fungovat.

„Vůbec si neumíme představit, že bychom v nynějších prostorách fungovali dalších pět let. Jsme v naprosto katastrofální situaci. Chybí nám sklady, nemáme šatnu, nemáme prostory na vzdělávání...“ říká ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě Lea Prchalová.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |