Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Boj lidí za Černou kostku nabírá na síle

Pleva, Martin: Boj lidí za Černou kostku nabírá na síle, Moravskoslezský deník, 11. 9. 2009

Ostrava - Aktivity za záchranu výstavby moravskoslezské vědecké knihovny podle návrhů brněnských architektů Kuby a Pilaře naberou v září na obrátkách. Konat se bude veřejná debata i happening na náměstí. „Jen tak snadno se nevzdáme!“ To jsou slova iniciátorů aktivity směřující k záchraně takzvané Černé kostky.

Nynější provizorní a dávno nevyhovující prostory vědecké knihovny se nacházejí v budově ostravské Nové radnice. Nová knihovna má vyrůst na území dnešního parkoviště vedle známého skeletu na ulici 28. října. Projekt, jenž před lety zvítězil v architektonické soutěži, ale smetlo ze stolu kvůli vysoké pořizovací ceně současné vedení kraje. Chce totiž najít úspornější variantu výstavby důležité knihovny.

Internetovou petici za výstavbu Černé kostky podepsalo ke konci srpna téměř 3300 lidí. S průvodním dopisem jsme ji odeslali na ministerstva, do Evropské komise a samozřejmě i na krajský úřad. Víme, že tato forma petice není oficiální, proto chystáme další kroky včetně petice nové, tentokrát v klasické papírové podobě,“ sdělil Deníku Jaroslav Němec, jeden z aktérů iniciativy na záchranu původního návrhu knihovny.

Lidé postaví protestní kostku ze starých knih

Jak dále poznamenal, k podpoře Černé kostky se přidávají další lidé, již budou v září pořádat dvě zajímavé akce. První z nich – veřejná debata o osudech vědecké knihovny – se už příští čtvrtek od 18 hodin uskuteční v antikvariátu Fiducia na Mlýnské ulici v centru Ostravy.

Druhou bude ve středu 23. září happening s názvem Blbost na náměstí. Jeho součástí má být i stavba protestní kostky z vyřazených knih.

„Máme už půl tuny knih, které nám poskytly zejména antikvariáty. Očekáváme účast asi dvou tisíc lidí. Stavba knižní kostky má vyjádřit protest proti nerealizaci stavby vědecké knihovny známé pod přezdívkou Černá kostka,“ vysvětlil Jiří Hruška, jeden z pořadatelů happeningu na Masarykově náměstí.

Peníze na původní variantu teď nejsou

Podle náměstka hejtmana kraje Svatomíra Recmana ale není výstavba Černé kostky ani přes zmiňované aktivity reálná, a to kvůli velkým finančním nárokům dosahujícím jedné a půl miliardy korun.

„Nepolemizuji s názorem autorů petice, že projekt architektů Kuby a Pilaře je považován za kvalitní, výrazný a hodný takového významu, jakým je veřejná knihovna s vědeckým zaměřením, ale jeho realizace byla a je v současnosti nad finanční možnosti kraje i státu,“ přiblížil stanovisko vedení kraje Recman.

To podle něj v žádném případě neznamená opuštění projektu, naopak zastupitelstvo rozhodlo o realizaci úspornější varianty v předpokládaném finančním objemu zhruba 850 milionů korun.

Nový objekt vyroste do pěti let

„Bezmála půl miliardy korun by měl přispět stát, zbytek poskytne kraj. Realizace výstavby vědecké knihovny byla projednána s ministrem kultury, který přislíbil podporu nové varianty,“ uvedl dále náměstek hejtmana.

Do počátku roku 2012 by tak podle nového záměru měly být zabezpečeny přípravné fáze realizace stavby, vlastní výstavba by měla být zahájena v polovině roku 2012 a k jejímu dokončení by mělo dojít přibližně za dva roky, tedy v roce 2014.

„Jsem přesvědčen, že nová, úspornější varianta knihovny bude důstojným reprezentantem objektu, který bude stejně dobře sloužit svému účelu jako takzvaná Černá kostka,“ dodal Svatomír Recman.

[zdroj: http://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/20090911_cerna_kostka_knihovna_ostrava.html]


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |