Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Komora architektů podpořila zavrženou knihovnu v Ostravě

Komora architektů podpořila zavrženou knihovnu v Ostravě, tyden.cz  11.07. 08:45
Česká komora architektů podpořila stavbu nové budovy Státní vědecké knihovny Moravskoslezského kraje. Její návrh od architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře v roce 2004 zvítězil v architektonické soutěži, letos v červnu ale kraj stavbu zrušil. Komora nejen hájí vítězný projekt, ale také upozorňuje na nezbytnou transparentnost při zadávání veřejných zakázek a šetrné zacházení s veřejnými penězi.    

Krajští zastupitelé se totiž rozhodli nezadat veřejnou zakázku na vybudování knihovny vítězům soutěže s odkazem na příliš vysoké investiční náklady. Náhradou za zadání zakázky na základě velmi hojně obsazené architektonické soutěže má být jiný způsob zadání zakázky. Komora toto rozhodnutí zásadně odmítá jako nedůvodné.   

 "Způsob výběru zhotovitele projektu stavby architektonickou soutěží za přispění vysoce kvalifikované poroty, jejímiž členy byli i významní odborníci z oboru knihovnictví, je nejprůhlednější formou zadání veřejné zakázky," uvedla Markéta Pražanová z ČKA. Představiteli kraje navrhovaný postup tuto transparentnost podle ní zcela postrádá. Proti rozhodnutí kraje také vznikla petice, kterou podepsalo již skoro 3000 lidí.   

Knihovna s parkovištěm? Za 850 milionů


Výstavba knihovny se stala předmětem sporu mezi současným (ČSSD a KSČM) a bývalým (ODS a KDU-ČSL) vedením kraje. Nové vedení kraje nechce knihovnu budovat podle původního projektu, který počítal s tím, že knihovna včetně parkovacího objektu bude stát zhruba 1,5 miliardy korun. Stavba měla být financována z prostředků státu, kraje a z evropských fondů, které slibovaly 600 milionů korun; ty chce kraj nyní použít do oblasti školství a zdravotnictví. Podle nového návrhu kraje by knihovna měla stát maximálně 850 milionů korun a finančně by se na její výstavbě měl podílet pouze stát a kraj.    

Stávající knihovna od svého vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících prostorech a zahájení výstavby nové se několikrát odsouvalo mimo jiné kvůli problémům s financováním. Knihovna nyní sídlí v najatých prostorách Nové radnice. Ve svém fondu má přes milion titulů a patří k největším v zemi. Denně ji navštíví v průměru 1000 lidí.    

Politici proti knihovně

V Ostravě se jakoby opakuje situace z Prahy, kdy projekt také velmi potřebné nové budovy Národní knihovny zastavili politici. Vedle Kaplického blobu, který se zatím dostal zdánlivě do slepé uličky, však v hlavním městě téměř v tichosti vyrostla Národní technická knihovna podle návrhu studia Projektil. Otevírat se bude v září a stála 2,25 miliardy korun.    

Komora architektů srovnala náklady na tuto stavbu a na projekt v Ostravě. V technické knihovně stál každý metr krychlový asi 12 000 korun, na knihovnu do Ostravy se odhadovaly náklady 10 000 korun na metr krychlový. "Je patrno, že tyto náklady odpovídají standardu, jaký by měla vědecká knihovna pro 21. století poskytovat," uvedla Pražanová.

[http://www.tyden.cz/rubriky/bydleni/cesko/komora-architektu-podporila-zavrzenou-knihovnu-v-ostrave_128712.html]


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |