Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Když dva dělají totéž, není to totéž

Štalmach, Darek: Když dva dělají totéž, není to totéž, Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko 18. 7. 2009

Bylo zajímavé sledovat, jak na včerejší tiskové konferenci po podpisu memoranda o Dolní oblasti Vítkovic vedle sebe sedí dva muži, kteří ovlivňují celý region. Vedle Jana Světlíka, majitele strojírenského kolosu Vítkovice a jednoho z největších donátorů v kraji, seděl krajský hejtman Jaroslav Palas. Ten ještě před necelým měsícem tvrdil, že novou vědeckou knihovnu nemůže kraj postavit levněji než bylo v plánech, protože se žádný pokles cen ve stavebnictví nekoná.

V přímém rozporu s jeho tvrzením pak hovořil Jan Světlík, podle kterého je právě nyní ta nejlepší doba pro stavební práce, protože krize srazila ceny na minimum.

„A já ty firmy prostě donutím, aby to stavěly levněji, jinak bude prostě stavět někdo jiný,“ dodal po tiskové konferenci Jan Světlík, podle kterého byla původní cena kongresového centra, jenž má vzniknout v útrobách plynojemu 650 milionů korun, ale architekt Josef Pleskot ji dokázal stlačit na třetinu.

Ono to asi někdy jde, když se chce. Možná by bylo hodně zajímavé nechat postavit stejnou budovu dvakrát, jednou soukromníka a podruhé stát.

A pak porovnat ceny.

O autorovi| Darek Štalmach, redaktor MF DNESPetiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |