Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

V Ostravě vznikla petice za výstavbu původní vědecké knihovny

Helánová, Martina: V Ostravě vznikla petice za výstavbu původní vědecké knihovny, archiweb.cz 16.06.09 14:10
Ostrava 16. června (ČTK) - V Ostravě vznikla petice na podporu původního projektu Moravskoslezské vědecké knihovny, jejíž podoba vzešla z architektonické soutěže. ČTK o tom dnes informoval člen petičního výboru a výtvarník Jaroslav Němec. Moravskoslezský kraj se před několika dny rozhodl, že od původního projektu zcela ustoupí. Knihovnu chce vybudovat levněji, a její podobu by tak měli navrhnout uchazeči o její výstavbu. Mluvčí krajského úřadu Šárka Vlčková dnes ČTK řekla, že kraj se k vzniklé petici vyjádří nejdříve na středeční tiskové konferenci.

Vybudování knihovny a s ní spojeného parkovacího objektu mělo podle původního projektu, který vznikl za krajské vlády ODS a KDU-ČSL, stát zhruba 1,5 miliardy korun. Nové vedení kraje v čele s ČSSD a KSČM nyní chce, aby náklady na vybudování knihovny nepřesáhly 850 milionů korun, což bude jedna z podmínek při výběru dodavatele.

Knihovna měla mít původně podle architektonického návrhu Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře podobu černé prosklené kostky. "Daný projekt považujeme za kvalitní, výrazný a hodný veřejné stavby takového významu, jakým je veřejná knihovna s vědeckým zaměřením," vysvětlil Němec.

Dodal, že iniciátoři petice budou požadovat, aby kraj odvolal své zamítavé rozhodnutí k realizaci stavby podle původního projektu. Petici je nyní možné podepisovat na webových stránkách www.cernakostka.cz. Její iniciátoři chtějí s výsledky petice seznámit nejen kraj, ale i město, ministerstvo kultury nebo Evropskou komisi, která na původní projekt schválila dotaci ve výši 600 milionů korun. Tyto peníze chce kraj nyní využít v oblasti zdravotnictví a školství. Výstavbu knihovny chce totiž financovat pouze s pomocí státní dotace a krajského rozpočtu.

Knihovna se stala předmětem sporu mezi současným (ČSSD a KSČM) a bývalým (ODS a KDU-ČSL) vedením kraje. Někdejší vedení kraje tvrdí, že jejich nástupci mohli novou soutěž na výstavbu knihovny už dávno vypsat, což nyní požadují i členové petičního výboru. "Požadujeme, aby krajský úřad vypsal výběrové řízení na dodavatele stavby a aby v nejkratším možném termínu zahájil její realizaci," dodal Němec.

Stávající knihovna od svého vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících prostorech a zahájení výstavby nové se několikrát odsouvalo mimo jiné kvůli problémům s financováním. Kraj chce novou knihovnu v levnější variantě vybudovat do roku 2014. Moravskoslezská vědecká knihovna nyní sídlí v najatých prostorách Nové radnice. Ve svém fondu má přes milion titulů a patří k největším v zemi. Denně ji navštíví v průměru 1000 lidí.

http://www.archiweb.cz/news.php?action=show&type=1&id=7201


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |