Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Chucpe v podání ČSSD

Drobil, Pavel: Chucpe v podání ČSSD, Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko 24. 6. 2008, s. C3
Názor (O autorovi: Pavel Drobil, ODS Zastupitel MSK)

Knihovna, byty RPG a strašení komunisty. Co mají společného tato zdánlivě nesouvisející témata? Všechna by se dala označit za esenci chucpe v krajské politice ČSSD a ukázku jejího pokrytectví. Ale postupně. Minulý týden socialisté s komunisty de facto ukončili projekt výstavby Moravskoslezské vědecké knihovny. Řečem o tom, že jej pouze posunuli v čase (za rok 2012, kdy jim skončí mandát) a že knihovnu postaví levněji, možná věří pouze paní zastupitelka Hana Nováčková a náměstek hejtmana Miroslav Novák. Tedy titíž krajští zastupitelé, kteří (stejně jako celá ČSSD a KSČM) v minulém volebním období hlasovali pro všechna usnesení týkající se výstavby knihovny. K popukání bylo jejich zdůvodnění změny názoru na výstavbu knihovny na posledním zastupitelstvu kraje. Oba prý nevěděli, kolik ve skutečnosti bude knihovna stát a jaké budou její provozní náklady, za což může „arogantní“ ODS, která jim tyto údaje až do letošního roku tajila. Když jsme oběma zastupitelům prakticky v téže minutě dokázali, že nemluví pravdu, neboť všechny tyto jim „neznámé“ údaje obdrželi již na zastupitelstvu v dubnu minulého roku, na němž oba hlasovali pro! výstavbu knihovny, tak se nezmohli na slovo. Tedy i paní Nováčková s úsměvem opustila jednací sál.
Příběh druhý - byty RPG Téma socialistů v posledních volebních kampaních. Vrcholu drzosti dosáhli socialisté na svém závěrečném mítinku před volbami do Evropského parlamentu v Ostravě. K posluchačům řečnil zástupce nájemníků a rozohňoval se, jak stát v roce 2004 při prodeji akcií OKD špatně ochránil zájmy nájemníků a jak jediná ČSSD a pan Zaorálek chrání jejich zájmy. Drobně však ten dobrý muž zapomněl posluchačům sdělit, že od roku 1998 do roku 2006 v zemi vládla ČSSD a že ten, kdo tak „špatně“ vyjednával (tehdejší ministr financí za ČSSD Sobotka), stojí právě za ním. A kdo by si snad myslel, že se při těch slovech pánové Sobotka či Zaorálek alespoň červenali studem, hluboce se mýlí. Stáli tam jak nejspravedlivější mezi spravedlivými.
Příběh třetí - strašení komunisty Naše noviny v posledních dnech obsahovaly přílohu ČSSD, jejímž obsahem byl i článek o tom, jak je zlé a nespravedlivé obviňovat ČSSD z paktování s komunisty. Čtenář se dočte, že ideologie socialistů a komunistů jsou od sebe vzdáleny světelné roky, a dále připomíná skutečnost, že to byli právě sociální demokraté, kteří patřili komunisty k nejpronásledovanějším. Proto prý žádné spojení s komunisty nehrozí. Kdybych nežil v kraji, kde Lubomír Zaorálek s některými svými kolegy přivedl komunisty (a jaké!) do rady Moravskoslezského kraje, tak bych možná těmto slovům v článku uvěřil. Vážím si totiž komunistických obětí z řad skutečných sociálních demokratů. Protože však žiji v Moravskoslezském kraji, tak vím, že současná politika ČSSD je jedno velké chucpe a sází na to, že voliči jsou slepí, hluší a bez paměti.

ČSSD sází na to, že voliči jsou slepí, hluší a bez paměti. Pavel Drobil


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |