Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Boj o novou knihovnu nekončí

Lesková, Ivana: Boj o novou knihovnu nekončí, Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko 24. 6. 2009, s. C1
Moravskoslezská vědecká knihovna, která přežívá v provizoriu, stále čeká na nové, důstojnější sídlo

Ostrava - Nevyhovující podmínky pro knihy i čtenáře a přímo ostudné pro zaměstnance, kteří se musí plížit stísněnými podzemními prostorami se skloněnou hlavou a dávat pozor, aby si ji nerozbili. Občas se ale úrazu stejně nevyhnou...

Taková je situace Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, která půl století funguje v provizoriu Nové radnice i dalších budov a marně čeká na nové, důstojnější sídlo.

Když už to vypadalo, že se konečně dočká moderní prosklené budovy ve tvaru „černé kostky“ od brněnských architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, kteří se svým projektem vyhráli architektonickou soutěž vyhlášenou v roce 2004 krajským úřadem, přišla ledová sprcha.
Nové krajské zastupitelstvo pod vedením ČSSD a KSČM tento měsíc veškeré plány na výstavbu sídla vědecké knihovny zamítlo s odůvodněním, že pořízení „černé kostky“ by bylo příliš nákladné a drahý by byl také provoz nové knihovny.

S tím se ale nechtějí smířit opoziční zastupitelé z ODS, kteří projekt připravovali několik let a získali na něj přes miliardu korun od státu i Evropské unie. A „černé kostky“ se nechtějí jen tak lehce vzdát ani mnozí architekti a další obyvatelé regionu, kteří podepisují petici.
Podle nich si Ostrava „černou kostku“ zaslouží, nechtějí proto dopustit definitivní pohřbení projektu.
„Petice má už přes 2 300 signatářů,“ říká Martin Strakoš, člen petičního výboru Občanské iniciativy za Černou kostku v Ostravě. „Co nejdříve ji předáme krajskému úřadu,“ dodal včera památkář, vysokoškolský učitel a teoretik architektury.

Na vliv petice ale nespoléhají opoziční zastupitelé ani architekti. Za knihovnu míní bojovat po svém.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |