Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Zastupitelé původní projekt knihovny v Ostravě shodili ze stolu

Helánová, Martina: Zastupitelé původní projekt knihovny v Ostravě shodili ze stolu, www.earch.cz 18. 6. 2009

Moravskoslezští zastupitelé na svém včerejším zasedání navzdory nesouhlasu opozice (ODS a KDU-ČSL) rozhodli, že kraj ustoupí od původního projektu výstavby Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě. Kraj měl na knihovnu přislíbeno 600 milionů korun z evropských fondů, které chce nyní použít do oblasti školství a zdravotnictví. Opoziční ODS však chce požádat Evropskou komisi, aby převod peněz neumožnila a naopak je i nadále nechala vyčleněny na stavbu knihovny.

 

Výstavba knihovny se stala předmětem sporu mezi současným (ČSSD a KSČM) a bývalým (ODS a KDU-ČSL) vedením kraje. Obě strany se nyní obviňují ze zpolitizování celé situace. Nové vedené kraje totiž nechce knihovnu budovat podle původního projektu, který počítal s tím, že knihovna včetně parkovacího objektu bude stát zhruba 1,5 miliardy korun. Stavba měla být financována z prostředků státu, kraje a právě z evropských peněz. Podle nového návrhu kraje by knihovna měla stát maximálně 850 milionů korun a finančně by se na její výstavbě měl podílet pouze stát a kraj. Knihovna navíc nebude vybudována podle návrhu, který zvítězil v architektonické soutěži.

Opoziční zastupitelé tvrdí, že je nesmysl, když kraj říká, že peníze vyčleněné na knihovnu přesune do jiných oblastí. Převod peněz totiž podle nich není tak jednoduchý. Zbyněk Stanjura (ODS) dnes novinářům řekl, že se ODS naopak obrátí písemně na Evropskou komisi, aby projekt knihovny nevyřazovala z regionálního operačního programu. "Vedení kraje to bude prosazovat, my se na ně obrátíme s opačným názorem a budeme žádat, aby to ponechali tak, jak to je. Pokud nám Evropská komise vyhoví, pak jsou jen dvě možnosti, buď těch 600 milionů půjde jenom na knihovnu nebo se vrátí do Bruselu," uvedl Stanjura. Dodal, že pokud Evropská komise naopak vyhoví žádosti kraje a vyřadí projekt výstavby knihovny z regionálního operačního programu, pak se peníze mohou využít v jiných oblastech. "Ale určitě ne letos, myslím si, že ani příští rok, ta procedura bude delší, takže by to teoreticky šlo někdy v roce 2011," dodal Stanjura.

 

Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) dnes opozici obvinil z toho, že svým záměrem bojuje proti vlastnímu kraji a označil zastupitele ODS za škůdce kraje. "Rozumím tomu, co je rozumná opoziční politika a rozumím také tomu, co je to, když někdo škodí. Krajské vedení ODS už několikrát předvedlo, že neuneslo svou pozici přechodu do opozici," reagoval Palas. Vedení kraje se navíc domnívá, že Evropská komise nebude mít žádný důvod proto, aby peníze vyčleněné na knihovnu nepřevedla do jiných oblastí.

Stávající knihovna od svého vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících prostorech a zahájení výstavby nové se několikrát odsouvalo mimo jiné kvůli problémům s financováním. Kraj chce novou knihovnu v levnější variantě vybudovat do roku 2014. Moravskoslezská vědecká knihovna nyní sídlí v najatých prostorách Nové radnice. Ve svém fondu má přes milion titulů a patří k největším v zemi. Denně ji navštíví v průměru 1000 lidí.

http://www.earch.cz/clanek/4153-zastupitele-puvodni-projekt-knihovny-v-ostrave-shodili-ze-stolu.aspx


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |