Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Knihovna pro Ostravu od Kuba Pilař architekti by měla stát do roku 2014

Knihovna pro Ostravu od Kuba Pilař architekti by měla stát do roku 2014, www.earch.cz 12. 6. 2009

Kraj chce, aby do roku 2014 vznikla v Ostravě plánovaná Moravskoslezská vědecká knihovna. Na její vybudování město čeká už roky. Stávající knihovna od svého vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících prostorech a zahájení výstavby nové se několikrát odsouvalo mimo jiné kvůli problémům s financováním. Celkové náklady na stavbu však musejí být maximálně 850 milionů korun, což bude jedna z podmínek při výběru dodavatele. Stavbu knihovny by měl zaplatit stát a kraj. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek Svatomír Recman (KSČM).

 

Kraj v dubnu vybudování roky plánované knihovny odložil s odůvodněním, že ministerstvo kultury na její výstavbu pro letošní rok neuvolní kvůli hospodářské krizi plánovaných 220 milionů korun. Hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) později přislíbil, že kraj knihovnu vybuduje, ale levněji než počítal původní projekt. Vybudování knihovny a s ní spojeného parkovacího objektu mělo podle původního projektu stát zhruba 1,5 miliardy korun.
    
Knihovna se stala předmětem sporu mezi současným (ČSSD a KSČM) a bývalým (ODS a KDU-ČSL) vedením kraje. Nové vedení kraje vytýkalo předchůdcům, že ministerstvo peníze neuvolnilo nejen kvůli krizi, ale i s ohledem na skutečnost, že kraj loni ještě za předchozího vedení zrušil výběrové řízení na dodavatele. ODS se naopak hájila tím, že nejlevnější nabídka tehdy o 200 milionů přesahovala plánované náklady a stávající krajská reprezentace měla dostatek času na vyhlášení nového výběrového řízení.
    
Původní knihovna měla být financována nejen z prostředků kraje a státu, ale především Evropské unie. Evropská komise na výstavbu knihovny schválila 600 milionů korun. Tyto peníze však nyní budou přesunuty do oblasti školství a zdravotnictví. Na nový projekt knihovny by mělo být použito 490 milionů korun ze státních prostředků, které má kraj slíbeny, a dalších 360 milionů korun by měl doplatit kraj.

 

http://www.earch.cz/clanek/4130-knihovna-pro-ostravu-od-kuba-pilar-architekti-by-mela-stat-do-roku-2014.aspxPetiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |