Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Petice bojuje za „černou kostku“

Petice bojuje za „černou kostku“,  Lidové noviny 17. 6. 2009
V Ostravě vznikla petice na podporu původního projektu Moravskoslezské vědecké knihovny, jejíž podoba vzešla z architektonické soutěže. Zástupci Moravskoslezského kraje rozhodli, že od původního projektu ustoupí.

Knihovnu chce kraj vybudovat levněji a její podobu by tak nově měli navrhnout uchazeči o její výstavbu. Knihovna měla mít původně podle architektonického návrhu Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře podobu černé prosklené kostky. „Daný projekt považujeme za kvalitní, výrazný a hodný veřejné stavby takového významu, jakým je veřejná knihovna s vědeckým zaměřením,“ vysvětlil člen petičního výboru výtvarník Jaroslav Němec.

Vybudování knihovny a s ní spojeného parkovacího objektu mělo podle původního projektu, který vznikl za krajské vlády ODS a KDU-ČSL, stát zhruba 1,5 miliardy korun. Nové vedení kraje v čele s ČSSD a KSČM nyní chce, aby náklady na vybudování knihovny nepřesáhly 850 milionů korun, což bude jedna z podmínek tendru.

Podle Němce iniciátoři petice budou požadovat, aby kraj své zamítavé rozhodnutí k realizaci stavby podle původního projektu odvolal. Petici lze podepisovat na webových stránkách www.cernakostka.cz. Její iniciátoři chtějí s výsledky petice seznámit nejen kraj, ale i město, ministerstvo kultury nebo Evropskou komisi, která na původní projekt schválila dotaci ve výši 600 milionů korun.

Knihovna se stala předmětem sporu mezi současným vedením kraje za ČSSD a KSČM a bývalým za ODS a KDU-ČSL. Někdejší vedení kraje tvrdí, že jejich nástupci mohli novou soutěž na výstavbu knihovny už dávno vypsat.

Stávající knihovna od svého vzniku v roce 1951 sídlí v nevyhovujících prostorech Nové radnice. Ve svém fondu má přes milion titulů a patří k největším v zemi.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |