Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Boj o vědeckou knihovnu

Kořistka, Tomáš: Boj o vědeckou knihovnu, POLAR Ostrava 18. 6. 2009

Video: http://www.tvportaly.cz/ostrava/boj-o-vedeckou-knihovnu

Na jednání zastupitelstva Moravskoslezského kraje proběhla bouřlivá diskuze o osudu vědecké knihovny v Ostravě. Krajští úředníci chtějí ustoupit od původního projektu. Proti tomuto rozhodnutí už ale dokonce vznikla i petice.

Ostravská vědecká knihovna měla původně vypadat jako skleněná černá kostka. Vizualizaci vítězného projektu (viz foto), který už má dokonce stavební povolení a jeho cena je asi jedna a půl miliardy korun, schválilo bývalé vedení kraje v čele s ODS. Novému vedení v čele se socialisty se však zdá cena příliš vysoká.

Jaroslav Palas (ČSSD), hejtman MS kraje: "Skončil velký projekt výstavby knihovny, který byl megalomanský, velmi nákladný. Provedeme nové vyprojektování nové stavby s tím, že maximální limit by byl 850 milionů korun."

Pavel Drobil (ODS), člen zastupitelstva: "Sami se usvědčují ze lži ve svých materiálech, protože fyzicky ty prostředky, které měl dát Moravskoslezský kraj ze svého rozpočtu byly 110 milionů korun, dnes v jejich plánu je to 360 milionů korun."

Za původní návrh, tedy "Černou kostku" dokonce vznikla i petice, kterou během prvního dne podepsalo asi 800 lidí. Martin Strakoš, člen petičního výboru: "Vystupují vyloženě proti městu Ostravě, proti jeho sebevědomí, protože to město je skutečně lepeno z různých provizorií, šetří se kde může."

Stejně jako mezi zastupiteli i mezi lidmi jsou názory různé. Anketa, obyvatelé Ostravy: 1. "Určitě by měla být co nejhezčí aby tam chodili hodně lidé a šetřit by se určitě nemělo." 2. "Lidi opravdu nemají peníze a já si myslím, že by se na to mělo hledět. Sice ten vzhled je taky důležitý, ale není to to hlavní."

Občanští demokraté se chtějí obrátit na Ministerstvo kultury, místního rozvoje i Evropskou komisi aby zachránili původní projekt "Černé kostky".


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |