Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Prudký liják poškodil stovky svazků ve vědecké knihovně

Silvie Mikulcová: Prudký liják poškodil stovky svazků ve vědecké knihovně, rozhlas.cz, 24. srpna  2011 v 18.15

Prudký liják poškodil stovky svazků ve vědecké knihovně

Knihy - Foto: Tibor Ďurák

KnihyFoto: Tibor Ďurák

Studovna vědecké knihovny v Ostravě se proměnila v obří sušárnu. Na 300 svazků poničila voda. Na vině je přívalový déšť, stará okna a kanalizace. Moravskoslezská vědecká knihovna už 60 let sídlí v provizoriu. A kraj v plánech na vybudování nového sídla nijak nepokročil.

Největším pomocníkem ostravských knihovnic je teď klasický větrák. „Je to náš velký kamarád, protože si sám obrací listy publikace. Takže on ten list nejdřív trošku nasuší a jak je lehčí, tak už ho sám převrátí,“ vysvětluje paní Marcela. 

Poničené jsou hlavně knihy, které se lidem nepůjčují domů, ale slouží ke studiu v knihovně. Encyklopedie, atlasy a obrazové publikace. Knihovnice doufají, že se jim větší část poškozených svazků podaří zachránit. 

„Při velkém dešti se vyplavila voda z kanálu. Navíc, protože se jedná o starou budovu, tak nám tady prosakuje přes zdi ve sklepě, kde máme sklad knihovního fondu. Je tam trvale vlhko a tentokrát i voda,“ upozorňuje ředitelka knihovny Lea Prchalová. 

Průtrž mračen znovu upozornila na osud půjčovny. Moravskoslezská vědecká knihovna čeká na nové důstojné sídlo už 60 let. A čekat bude dál. Poté co kraj upustil od projektu Černé kostky kvůli ceně stavby, stále nemá konkrétní představu, jak situaci řešit. 

Existuje několik úvah, dodává hejtman Jaroslav Palas. „Nabízí se dostavba skeletu, který je poblíž našeho úřadu a který hyzdí Ostravu víc než 20 let. Dále jsou to projekty, které vzešly a vznikly z architektonické soutěže, které jsou evidentně levnější. Potom je to jeden projekt, který nabízí firma Vítkovice v Dolní oblasti. Jsou tam stavby, které lze zrekonstruovat,“ říká hejtman. 

Rozhodnuto ale není. Navíc kraj podmiňuje stavbu knihovny státní dotací. O příslib podpory ze strany ministerstva kultury už dávno přišel, rezervované evropské dotace použil na zdravotnictví a školství a jeho vlastní příjmy se v posledních letech zmenšují. 

Pořad: Události regionu  |  Stanice: ČRo Ostrava
Čas vysílání: každý všední den v 17:00 


http://www.rozhlas.cz/ostrava/aktualne/_zprava/938953


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |