Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Dotace na ostravskou vědeckou knihovnu půjdou do zdravotnictví a sociálních služeb v kraji

Dotace na ostravskou vědeckou knihovnu půjdou do zdravotnictví a sociálních služeb v kraji, severnimorava.regiony24.cz, 22. 12. 2010


Dotace na ostravskou vědeckou knihovnu půjdou do zdravotnictví a sociálních služeb v kraji

Šest set milionů korun, určených původně na výstavbu Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, půjdou na projekty vzdělávání, sociálních služeb a zdravotnictví. Přesun peněz schválila Evropská komise, informoval mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko Michal Sobek.

V balíčku schválených změn Regionálního operačního programu Moravskoslezsko je také přesun části evropských dotací určených na rozvoj ostravského letiště na výstavbu a rekonstrukce silnic a výstavbu Integrovaného bezpečnostního centra.

"Evropské peníze pro náš region nepropadnou, budou bezezbytku využity. Namísto jednoho velkého projektu půjdou do desítek menších," komentoval převedení prostředků z knihovny ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko David Sventek s tím, že z 600 milionů korun na knihovnu bude nasměrováno 400 milionů korun do modernizace krajských škol a vzdělávacích zařízení, 100 milionů korun do infrastruktury sociálních služeb a 100 milionů korun do zdravotnických zařízení.

S výstavbou knihovny se ale podle hejtmana kraje Jaroslava Palase (ČSSD) počítá a částku 10 milionů korun na výstavbu knihovny odsouhlasili na svém středečním jednání zastupitelé kraje. "Knihovna funguje v provizorních prostorách přesně šesedát let a je tedy načase postavit novou. Zvažujeme nabídky dvou developerských společností ve výši 500 tisíc korun. O tom, který návrh bude vítězný, budeme jednat na březnovém zastupitelstvu," řekl Palas.

Přibližně 800 milionů korun z ROP Moravskoslezsko, určené na rozvoj letiště, půjde na financování výstavby a rekonstrukcí silnic II. a III. třídy a výstavby integrovaného bezpečnostního centra. "Změnu vyvolalo snížení nákladů nutných na výstavbu železničního napojení letiště a odstoupení od plánovaného projektu letištního bezpečnostního centra," uvedl Sobek.

Změny se v součtu týkají přibližně desetiny prostředků ze 716 milionů EUR, které jsou v ROP Moravskoslezsko k dispozici pro léta 2007-2013. "Délkou se ale vyjednání změn dá srovnat s vyjednáním celého programu. Přibližně rok trvalo, než jsme Komisi vysvětlili a podložili analýzami, proč jsou změny nutné a jak prostředky nově využijeme," dodal Sventek.


zdroj: http://severnimorava.regiony24.cz/11-106521-dotace-na-ostravskou-vedeckou-knihovnu-pujdou-do-zdravotnictvi-a-socialnich-sluzeb-v-kraji


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |