Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Kvůli knihovně vznikla petice

(den): Kvůli knihovně vznikla petice,  Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko 17. 6. 2009.
Ostrava - Na vybudování nové vědecké knihovny v Ostravě se čeká již roky.
Minulý týden informoval kraj o tom, že upouští od původního schváleného projektu knihovny architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, takzvané Černé kostky, který vzešel z architektonické soutěže v roce 2004, a že se začne pracovat na projektu novém. Proti rozhodnutí vedení kraje však vznikla petice.

„Projekt Černá kostka zvítězil v roce 2004 v regulérní soutěži krajského úřadu. Získal si i naše sympatie. Považujeme ho za kvalitní, výrazný a hodný veřejné stavby takového významu, jakým je krajská vědecká knihovna. Proto se nyní naše občanská a nepolitická iniciativa v podobě petice obrací k nejširší veřejnosti s žádostí o podporu,“ uvedl člen petičního výboru a výtvarník Jaroslav Němec.

Se svým protestem se petiční výbor obrátil na krajský úřad, aby své zamítnutí odvolal, co nejdříve vypsal výběrové řízení na dodavatele stavby a co nejrychleji se s realizací projektu Černé kostky začalo. Dále také oslovil Evropskou komisi, aby revidovala možnost jiného využití peněz určených na původní projekt a na ministra kultury Václava Riedlbaucha, aby zvážil, jak existující projekt podpořit.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |