Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Stavbu „kostky“ sice ohrožuje stát, kritice ale čelí kraj

Radová, Markéta: Stavbu „kostky“ sice ohrožuje stát, kritice ale čelí kraj, MF Dnes, 1. 9. 2010

Návrh ministra vzít kraji vysokou státní dotaci na stavbu nového sídla krajské vědecké knihovny zklamal mnohé osobnosti regionu. Kritiku však nesměřují státu, ale kraji. Pochybil podle nich, když změnil financování stavby. Kraj to popírá.

OSTRAVA Zpráva o tom, že stát nechce dát vysokou dotaci na stavbu nové krajské vědecké knihovny přezdívané Černá kostka, vzbudila kritiku mezi osobnostmi regionu.
Vesměs ji přitom nesměřují státu, ale kraji. „Ten projekt byl loni v červnu připraven do posledního puntíku pro výběr dodavatele, pak ho kraj stopnul a rozhodl se stamilionovou dotaci z evropských fondů převést na jiné účely. Kdyby k tomu nedošlo, tak už dnes máme hrubou stavbu knihovny hotovou,“ říká například architektka Milena Vitoulová.
Podobný názor má i Jiří Hruška, který loni zorganizoval happening na podporu výstavby Černé kostky. „Na jednu stranu je nutno říct, že kraj výstavbu výrazně zkomplikoval a teď by se nabízelo říct: ,Teď se kraji nediv, že se to zhatilo,‘ na druhou stranu každé řešení, které přinese šanci na vznik adekvátní a dobře fungující vědecké knihovny, přivítáme,“ uvádí Jiří Hruška a podotýká, že podle vývoje dění je připraven iniciovat další občanské aktivity na podporu Černé kostky.
Jako nepříjemný hodnotí návrh ministra Jiřího Bessera (TOP 09) i rektor Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák: „Naše univerzita plánovala využít prostor nové vědecké knihovny pro potřebu výuky jazyků, která v současné době probíhá v nevyhovujících prostorách. Předpokládaly se moderní učebny hodné takové výuky. Avizovaný návrhministra je nepříjemný a znamená hledat jiné alternativní cesty řešení tohoto dlouhodobého problému.“
„Ostrava zase může českým městům, jako je Hradec Králové, Liberec a další, jenom závidět,“ říká na konto záměru státu odebrat kraji dotaci 490 milionů na stavbu vědecké knihovny další z osobností regionu, Čestmír Kopecký, šéf projektu Ostrava 2015. Důvodem, proč ministr navrhuje, aby vláda změnila usnesení svých předchůdců z letošního května a nepřiklepla kraji již přislíbené peníze, je podle mluvčího ministerstva kultury Jana Cieslara nutnost šetřit.
Černá kostka, jejíž návrh už před šesti lety zvítězil v regulérní architektonické soutěži, by se přitom v dohledné době mohla začít stavět. Ne sice v podobě navržené předchozím vedením kraje, která by si vyžádala 1,5 miliardy, ale v úspornější verzi za 1,1 miliardy korun, z nichž 450 milionů měl dát stát. Teď jeho zástupci vyslali kraji vzkaz: Když chcete knihovnu, postavte si ji za své peníze. To představitelé kraje odmítají s tím, že nemají peníze. Současně čelí kritice, že kdyby loni v červnu nezměnili financování projektu a nepřesměrovali 600 milionů korun z fondů EU, z nichž se měla stavba hradit, do zdravotnictví a školství, mohlo se už stavět. „Tak to není. Podíl státu byl stále stejný, o něho bychom přišli tak, či tak. Dříve preferovaná stavba byla megalomanská,“ říká mluvčí kraje Šárka Vlčková.
Odborníci s ní nesouhlasí, říkají, že cena 1,5 miliardy byla standardní. Představitelé kraje budou financování stavby řešit příští týden při jednání s poslanci kraje a na zasedání rady.

FAKTA Peripetie s knihovnou

Návrh stavby krajské vědecké knihovny zvítězil v architektonické soutěži v roce 2004. Od té doby se řeší financování stavby. Zatímco do 11. 6. 2009 počítal s dotací 600 milionů Kč od EU, loni kraj tyto peníze převedl jinam. Teď hrozí, že kraj přijde i o 490 milionů od státu.

Jiří Močkoř rektor Ostravské univerzity »Ať stát šetří jinde, ne na stavbě vědecké knihovny Záměr státu odepřít kraji dotaci na výstavbu vědecké knihovny je špatný a poškodí celý náš region, jehož cílem je rozvoj vědy a výzkumu, které knihovnu vyžadují. Vždyť v Česku jistě existuje řada mnohem zbytečnějších projektů, na nichž je možné ušetřit peníze.

Jiří Jůza ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě »Byla by velká škoda, kdyby kraj o státní dotaci přišel Moravskoslezský kraj novou vědeckou knihovnu nutně potřebuje. Pokud by mu stát odepřel státní dotaci, byla by to maximální škoda a navíc další komplikace při výstavbě knihovny, která je zcela zásadním počinem pro jakoukoli kulturní a intelektuální metropoli.

Eva Dřízgová operní zpěvačka »Mám pocit, že stát se chová ke kraji macešsky V záměru odepřít kraji dotaci na stavbu vědecké knihovny hraje roli víc faktorů. Šetřit je nutné, ale mám pocit, že stát se k našemu kraji chová macešsky. Když potřebuje někde ubrat, tak u nás, když dává peníze, tak zase jinde než zde. Knihovna je přitom nutná.

Foto popis| Model Počátkem letošního roku se chodili do ostravské knihovny lidé dívat na model Černé kostky. Foto autor| Foto: Adolf Horsinka, MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |