Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Úsporná opatření vlády ohrožují Černou kostku

Markéta Radová: Úsporná opatření vlády ohrožují Černou kostku, MF Dnes, 31. 8. 2010
Projekt novostavby krajské vědecké knihovny, který už před šesti lety zvítězil v architektonické soutěži a za nějž léta bojují Ostravané i mnozí odborníci, je opět ohrožen. Ministr kultury navrhuje, aby mu stát nedal již slíbenou vysokou dotaci.

OSTRAVA Vznik nové krajské vědecké knihovny, jíž pro její vzhled většina Ostravanů neřekne jinak než Černá kostka, je ohrožen.
Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) totiž navrhuje vládě, aby změnila usnesení svých předchůdců z letošního května a nepřiklepla Moravskoslezskému kraji státní dotaci 490 milionů korun na výstavbu nového sídla krajské vědecké knihovny. To by se přitom mohlo mimo jiné stát novým architektonickým skvostem Ostravy.
Důvodem, proč ministr kultury navrhuje vládě, aby ustoupila od dotace, je státními představiteli avizovaná nutnost šetřit. „V současné ekonomické situaci nemůže ministerstvo kultury zabezpečit financování tak náročné stavby a je na zvážení orgánů kraje, zda v akci pokračovat bez účasti státního rozpočtu,“ uvedl mluvčí ministerstva kultury Jan Cieslar. Na to však má hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas jednoznačnou odpověď: „V tuto chvíli nemůžeme ani na okamžik pomýšlet na to, že by výstavbu knihovny financoval kraj celou ze svých prostředků. Na to prostě nemáme.“ Podle hejtmana je zpráva o ministrově návrhu vládě nová informace, představitelé kraje se podle něj musí co nejdříve zabývat otázkou, jak zajistit funkčnost nynější Moravskoslezské vědecké knihovny.
Ta od svého založení v roce 1951 působí v provizoriu a nové sídlo nutně potřebuje. „Už je to k zbláznění, situace v naší knihovně není srovnatelná s žádnou další krajskou knihovnou v České republice. Když navíc pomyslím na to, že Moravskoslezský kraj je nejlidnatější v Česku, je to k nevíře,“ říká ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny Lea Prchalová. Knihovna se potýká s naprostým nedostatkem místa. K dispozici má už šest skladů, z nichž pět je rozmístěno v různých částech města. Zaměstnanci knihovny z nich musí knihy převážet auty.
Stavba krajské knihovny měla začít příští rok v listopadu, o dva roky později měla Černá kostka stát. Kdyby krajští zastupitelé loni v červnu nerozhodli o změně financování projektu, mohla by stavba knihovny podle kritiků už dnes být mnohem dál.
» Více na str. B3 Co říkáte na rozhodnutí ministerstva, aby se stát finančně nepodílel na výstavbě Černé kostky?

Pište na: redova@mfdnes.cz

490 milionů korun. To je částka, kterou měl stát podpořit výstavbu Černé kostky. Ministerstvo kultury nyní navrhuje, aby stát odstoupil od jejího spolufinancování.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |