Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Projekt Černé kostky je ve hře už šest let

ama: Projekt Černé kostky je ve hře už šest let, MF Dnes, 31. 8. 2010
OSTRAVA Málokterý projekt výstavby veřejné budovy provázejí takové peripetie jako nové sídlo krajské vědecké knihovny.

Přestože už v roce 2004 vzešel z regulérní architektonické soutěže coby vítěz návrh architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře, dodnes stavba nezačala.
Tehdejší vedení kraje soutěž původně vůbec nechtělo uspořádat a názor změnilo také až poté, co se za architektonickou soutěž postavila odborná veřejnost. Pozdější vítězství dvojice Kuba - Pilař nejspíš nebylo náhodné. Krátce předtím byla postavena podle jejich návrhu knihovna Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, za kterou získali řadu cen.
Podle původního rozpočtu si měla stavba knihovny přezdívané Černá kostka vyžádat 1,5 miliardy korun. Představitelé předchozího vedení kraje přitom upozorňovali na to, že na stavbu získali dotaci z evropských fondů 600 milionů korun. Stát měl dát 490 milionů.

Kostka nebude, kostka bude.
Zastupitelé kraje měnili názor

Podle nynějšího vedení kraje byl ale původní projekt megalomanský, což mnozí odborníci odmítali. I proto krajští zastupitelé loni 11. června rozhodli o tom, že se místo Černé kostky postaví levnější sídlo krajské knihovny. Proti tomuto rozhodnutí se vzedmula vlna odporu z řad odborníků i veřejnosti. Vznikla mimo jiné i petice na podporu stavby Černé kostky. Letos v zimě ale krajští zastupitelé změnili názor. „Černá kostka bude, ale v úspornější verzi,“ rozhodli s tím, že náklady na stavbu se musí vejít do 1,1 miliardy korun. Teď ale hrozí, že o státní dotaci 490 milionů korun kraj přijde. Pokud se tak stane, bude projekt opět ohrožen. Kraj totiž na celou stavbu teď nemá peníze.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |