Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

„Velmi mě překvapuje, že kraj možná přijde o státní dotaci“

Ladislav Kuba:  „Velmi mě překvapuje, že kraj možná přijde o státní dotaci“ (rozhovor s "ama"), MF Dnes, 31. 8. 2010
OSTRAVA Zpráva o tom, že ministr navrhl vládě, aby odstoupila od státní dotace na stavbu Moravskoslezské vědecké knihovny, překvapila jednoho z autorů návrhu Černé kostky Ladislava Kubu.
„To je pro mě úplná novinka. Od vás to slyším poprvé,“ zareagoval Ladislav Kuba, který stavbu navrhl společně s Tomášem Pilařem.

* Co by to znamenalo pro projekt, kdyby přišel o státní dotaci?

V tom případě by asi nebyl realizovatelný, původně uvažovaná dotace z evropských fondů už je zřejmě využita jinak. V květnu ale přece vláda schválila usnesení, kterým přislíbila a zajistila financování projektu, je pro mě překvapení, že by se to teď mělo změnit.

* Jak daleko je příprava stavby?

Momentálně je ve fázi, kdy bylo dohodnuto s krajem a Vysokou školou báňskou, jakým způsobem má být provedena úprava projektu (ve prospěch úspornější verze stavby -pozn. red.), ale ještě jsme neobdrželi výzvu nebo objednávku.

* Upravený projekt má tedy zpracovat váš ateliér.

Ano. Ale jak říkám, ještě jsme neobdrželi objednávku. Původně se na jaře čekalo, jak dopadne usnesení vlády, a když dopadlo ve prospěch projektu, proběhlo několik jednání za účasti kraje, VŠB-TU a krajské vědecké knihovny. Dohodlo se, jaké zásahy nebo změny se v projektu provedou. Dál se ale okolo projektu v podstatě nic nedělo, takže jsem teď hrozně překvapený, když slyším o tom, že kraj možná na stavbu nezíská státní dotaci.

* Věříte, že se Černá kostka nakonec postaví?

Já už opravdu nevím. Po těchto peripetiích? Jestliže v květnu, což není tak dávno, bylo schváleno vládní usnesení, které financování řešilo, a teď se opět situace změnila, tak opravdu nevím, co bude za týden, nebo za měsíc.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |