Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Co se vleče, to v Ostravě tak rádo uteče

Petr Žižka: Co se vleče, to v Ostravě tak rádo uteče, MF Dnes, 31. 8. 2010
Zápisník

Říká se, že co se vleče, neuteče. Ostrava toto přísloví usilovně bortí.
Když se mluvilo o Karolině jako o čtvrti budoucnosti, o pýše nové Ostravy, tak srdnatě a rozvlekle, až se měnilo jedno vedení města za druhým -a to nové vždy potřebovalo také říci pár hezkých vět o zářných zítřcích moderní Ostravy, až se řečnilo a řečnilo, ale nestavělo. Pak přišla krize (celosvětová) a dlouho jsme se mohli radovat z toho, že tu máme největší ladem ležící plochu uprostřed města, jakou kdy kdo viděl. Dnes se sice na Karolině staví a opět jsme přesvědčováni o tom, jaká je to sláva, ve skutečnosti tam už dávno měli lidé korzovat, nakupovat a odpočívat.
Černé kostce nestálo nic v cestě, dokud se na kraji nevyměnily pozice. Nový hejtman a jeho nejbližší zřejmě potřebovali ukázat svou moc - a tak byli nejprve proti, pak se nechali přesvědčit, že Černá kostka bude Ostravě slušet a že peníze na ni budou. Do toho přišla krize (v tomto případě česká) a bylo jen otázkou času, kdy po Bártových škrtech přijdou úspory i v jiných oborech.
Takže v Ostravě platí: co se vleče, to nám nejspíš uteče...


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |