Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Černá kostka svržena?

Černá kostka svržena?, ČT 24, http://www.ct24.cz/kultura/99944-cerna-kostka-svrzena/video/1/ Ostrava - Připravovaná stavba nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě je ohrožena. Ministerstvo kultury navrhuje, aby stát odstoupil od jejího spolufinancování ve výši 490 milionů korun. Nemůže prý v současné ekonomické situaci dovolit na stavbu přispívat. Moravskoslezský kraj ale není schopen za knihovnu zaplatit celých 1,1 miliardy korun. Knihovna, nazývaná Černá kostka, se měla začít stavět v listopadu 2011.


Černá kostka v Ostravě možná nebude černá

"V současné ekonomické situaci nemůže ministerstvo kultury zabezpečit financování tak náročné stavby," uvedl ministr Jiří Besser (TOP 09) v návrhu, který vychází ze srpnového usnesení vlády. Proto navrhuje, aby vláda zrušila květnové usnesení předchozí Fischerovy vlády, která se 490 miliony Kč souhlasila. "Samotný fakt, že se tak stalo necelé tři týdny před (sněmovními) volbami, je zarážející. Nové vedení ministerstva kultury to nepovažuje za standardní krok," uvedl k situaci mluvčí kulturního resortu Stanislav Brunclík.

Podle ministerstva je na zvážení kraje, zda bude v celém projektu pokračovat bez státních peněz. "Tímto návrhem se stát zříká spolufinancování. Kraj ale není schopen celý projekt zafinancovat z vlastních zdrojů, a proto bude pravděpodobně odložen ad acta," odhaduje moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas. 


Kraj bude podle něho pro vědeckou knihovnu hledat náhradní řešení. "Připomínám ale, že všechny krajské vědecké knihovny byly doposud z 90 až 100 procent hrazeny právě státem," dodal. 

Projekt doprovází spory od začátku

Současná vědecká knihovna sídlí od svého vzniku v roce 1951 v provizorních a nevyhovujících prostorách. Už tehdy se uvažovalo, že se do deseti let přestěhuje. Nová budova měla původně stavět za přispění Evropské unie. Přislíbených 600 milionů korun se ale nové vedení kraje (ČSSD a KSČM) rozhodlo použít ve zdravotnictví a školství, a knihovnu tak financovat jen z krajského a státního rozpočtu, z něhož ale pravděpodobně žádné peníze kraj nedostane. Nové vedení kraje také označilo původní projekt za "megalomanský". Proto ho museli architekti upravit tak, aby novostavba vyšla o 400 milionů levněji.

Celý projekt nové knihovny přinesl již řadu sporů i protesty; kvůli jeho financování vedlo spory současné vedení kraje s bývalým - opoziční ODS a KDU-ČSL požadovala mimo jiné vypsání nové architektonické soutěže. To nakonec požadoval i petiční výbor, který loni v červnu sbíral podpisy na podporu projektu vzešlého z původní soutěže.

http://www.ct24.cz/kultura/99944-cerna-kostka-svrzena/video/1/


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |