Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Brusel poslal 600 milionů na knihovnu, Ostrava je ale dá jinam

Ondřej Stratilík: Brusel poslal 600 milionů na knihovnu, Ostrava je ale dá jinam, 26. května 2010  9:30, Lidové noviny
Zamýšlená stavba nové krajské vědecké knihovny v Ostravě, takzvané Černé kostky, mohla být o 600 milionů levnější. Tolik poslala na severní Moravu Evropská komise. Jenže současné vedení kraje se rozhodlo použít peníze místo na knihovnu na rozvoj školství a opravu nemocnic.

"K tomu, aby tak velká dotace z EU nesloužila původnímu záměru, by nemělo docházet," myslí si Martin Stašek z českého zastoupení Evropské komise.

O platbu zakázky v hodnotě 1,1 miliardy korun se tak rozdělí kraj a stát. Minulý týden vláda potvrdila, že z nezdravého českého rozpočtu vypomůže 490 miliony korun.

"Pokud Evropská komise jednou schválila dotaci, tak její odebrání vnímám jako krádež na kultuře Ostravy a celém kraji," říká zastánce stavby knihovny Jaroslav Němec.

Jednou ano, pak ne, pak ano
Koalice ČSSD a KSČM, která vládne Moravskoslezskému kraji od roku 2008, vůbec předvádí ve vztahu k nové vědecké knihovně překvapivé veletoče.

Do krajských voleb šel lídr socialistů Jaroslav Palas jako zastánce Černé kostky, jejíž projekt rozjeli jeho předchůdci z ODS a KDU-ČSL. Vloni ale otočil a stavbu knihovny přestal podporovat. Svůj krok tehdy vysvětloval tím, že 1,5 miliardy za novostavbu je moc.

"Blýskl" se zajímavým vystoupením. Aby potvrdil, že jde o megalomanskou stavbu, mluvil o tom, že v jednom z pater budovy by měli sedět jen tři pracovníci a to že je velký luxus. Sami tvůrci projektu, Ladislav Kuba a Tomáš Pilař, ale jeho slova mírnili – mělo jít o patro určené pro veřejnou půjčovnu a čítárnu.

Jak se šetří Na začátku letošního roku moravskoslezská vládnoucí koalice změnila názor podruhé. Zřejmě na nátlak aktivistů projekt Černé kostky oživila. Architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař přepracovali původní návrh. "Hlavní změna se týká začlenění katedry jazyků Vysoké školy báňské, tedy učeben a kanceláří, do knihovny," vysvětluje Kuba.

Cena klesla z 1,5 na 1,1 miliardy a vedení kraje je spokojeno. "Jenže v konečné sumě není parkovací dům, který byl do projektu zahrnut na žádost investora – tedy kraje," počítá Jaroslav Němec. Jen pro zajímavost – kryté parkoviště mělo stát necelých 310 milionů.

"Má dojít k oddělení investice integrovaného parkovacího objektu od investice knihovny," potvrzuje architekt Ladislav Kuba.Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |