Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Kraj vystavil stopku knihovně

(sta): Kraj vystavil stopku knihovně, Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko 18. 6. 2009.

 

Kraj vystavil stopku knihovně

Ostrava - Další bitvu mezi koalicí ČSSD s komunisty a opozicí vedenou ODS mají za sebou krajští politici. Na včerejším zasedání krajského zastupitelstva napadali opoziční zastupitelé hlavně záměr kraje přerušit přípravy výstavby nové budovy vědecké knihovny.

ODS: Kraj přijde o peníze Záměr zastavit stavbu vědecké knihovny podle původního projektu minulého zastupitelstva se nakonec opozici nepodařilo zabránit, krajská koalice prosadila svými hlasy zastatavení výstavby knihovny podle původního záměru.

V diskuzi ke zvažovanému zastavení příprav výstavby vědecké knihovny padala silná slova, která zástupci obou stran zopakovali i na následných tiskových konferencích.

„Koalici se podařilo zastavit projekt výstavby knihovny, na který se podařilo získat dotaci z peněz Evropské unie. Může se stát, že kraj o tyto peníze přijde, že nedokáže dostatečně rychle připravit další projekty,“ řekl na tiskové konferenci Zbyněk Stanjura z ODS. „Může se stát, že nám kraj za tři roky řekne, že se knihovna vůbec stavět nebude. Skoro to vypadá, že koalice ČSSD a KSČM nemá ráda vysokoškoláky, kteří převážně nejsou jejich voliči,“ dodal krajský lídr ODS.

„Původní odhad ceny knihovny byl 565 milionů korun, v současnosti to jsou dvě miliardy,“ reagoval na výtky ODS hejtman Jaroslav Palas.

ČSSD: Postavíme levnější „To je cena, na kterou kraj nemůže přistoupit. Stejně tak jsou vysoké provozní náklady, které by také hradil kraj. Musíme celý projekt přepracovat tak, aby byl ekonomičtější. Předpokládáme, že by cena za nový projekt knihovny neměla překročit 850 milionů korun a stavět by se mělo do dvou let,“ dodal hejtman na tiskové konferenci, která se konala v pravé poledne.

O několik hodin později už ale z krajského úřadu přišla tisková zpráva, v níž se hovoří o zahájení stavby až po třech letech.

Peníze, které byly původně určeny na stavbu knihovny chtějí současní radní využít na opravy nemocnic a škol, budou k tomu ale potřebovat svolení Evropské komise, která jejich původní určení na výstavbu knihovny schválila. Představitelé kraje tvrdí, že půjde o pouhou formalitu, opozice si myslí opak.

„Kraj pošle žádost o převedení peněz na jiné účely, my pošleme informaci o tom, že by ty penízeměly zůstat na výstavbu knihovny,“ komentoval další postup Zbyněk Stanjura. „ODS se rozhodla škodit. Ať škodí, ale ať to řeknou otevřeně,“ reagoval hejtman.Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |