Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Černá kostka by se mohla stát lákadlem Ostravy

(ama): Černá kostka by se mohla stát lákadlem Ostravy, MF Dnes 24. 2. 2010
Ostrava - Když se Lea Prchalová dozvěděla o tom, že kraj přece jen postaví novou krajskou vědeckou knihovnu ve tvaru černé kostky, o kterou laická i odborná veřejnost bojovala, potěšilo ji to.
„Měla jsem radost. Dlouho působíme ve stísněných podmínkách. Ačkoli má nový projekt menší rozpočet a počítá třeba i se začleněním jazykových učeben VŠB-TU do prostor původně určených nám, je to jednoznačně dobrá zpráva,“ říká ředitelka Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě.
Krajští zastupitelé sice minulou středu rozhodli, že Černá kostka, jejíž výstavbu loni vedení kraje kvůli údajnému předražení zamítlo, v Ostravě vznikne, ale v poněkud „okleštěné“ podobě. Celkové náklady na projekt budou sice, oproti původní ceně 1,2 miliardy korun, asi o sto milionů nižší, samotný kraj ale za stavbu dá o několik set milionů víc, než naplánovalo minulé vedení. To totiž počítalo s šestisetmilionovou dotací z evropských zdrojů, kterou se současné vedení kraje rozhodlo dát do zdravotnictví a školství.
Novinkou v levnějším projektu je mimo jiné i zakomponování Katedry jazyků Vysoké školy báňské -Technické univerzity Ostrava do budovy Černé kostky. „Když jsem o tom slyšela poprvé, bylo to velké překvapení. O konkrétních prostorových změnách se ale bude teprve jednat,“ uvedla Lea Prchalová.
Zpráva o vzniku Černé kostky potěšila architekty, kteří projekt podporovali. Shodli se, že stavba by se mohla stát novým architektonickým lákadlem Ostravy. „Pokud ovšem nebude zbavena zdánlivě odstranitelných věcí jako vodní plochy, kvalitního interiérového vybavení či třeba co nejkvalitnější fasády,“ podotkl teoretik architektury Martin Strakoš.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |