Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Černá kostka v Ostravě nakonec bude

Pavel Karban: Černá kostka v Ostravě nakonec bude, Právo, 18. 2. 2010

Černá kostka v Ostravě nakonec bude


Krajská koalice se shodla s opozicí na způsobu financování úsporné varianty stavby Moravskoslezské vědecké knihovny

Pavel Karban

Černá kostka bude, i když jen v úsporné variantě. Včera o tom rozhodli krajští zastupitelé, kteří schválili návrh úpravy způsobu financování a přípravy stavby Moravskoslezské vědecké knihovny.
Ta by nyní měla stát necelou 1,1 miliardy korun. Vedení kraje počítá se zahájením stavby v červnu 2011, její konec je naplánován na červen 2013.
Pro změnu financování stavby zvedlo ruku hned 56 moravskoslezských zastupitelů, nikdo nebyl proti ani se nezdržel. Zatímco však původní projekt počítal s financováním stavby ze tří zdrojů (Regionální operační program /ROP/, stát a kraj), nynější návrh hovoří pouze o státní dotaci ve výši 490 miliónů a 606 miliónech z rozpočtu kraje. „Architekt Kuba potřebuje asi půl roku na to, aby projekt upravil a předělal," uvedl náměstek hejtmana Svatomír Recman (KSČM).
Úspory by měly dosáhnout asi 400 miliónů korun, přičemž architekt Ladislav Kuba slíbil kraji, jak Recman řekl, ušetřit přibližně 200 miliónů. „Úspora se týká hlavně vnitřního uspořádání. Navíc ve dvou patech bude katedra cizích jazyků Vysoké školy báňské, a tím ušetříme i na provozních nákladech," vysvětlil hejtman  Jaroslav Palas (ČSSD).
Opozice ale názor krajského vedení, týkající se úspor, nesdílí. „Přesun 600 miliónů z ROP pokládají za ušetřené peníze, ale to není pravda, tohle není úspora.
Navíc podíl kraje bude nyní vyšší," avizoval Zbyněk Stanjura (ODS) s odkazem na původní projekt, podle něhož měl kraj jen na knihovnu přispět 110 milióny. Dalších 300 miliónů však měla spolknout stavba parkovacího domu. Ten má však nyní postavit soukromá firma. „Dáme ho do banky PPP projektů," ujistil hejtman. Nejen on, ale všichni členové koalice si za pokračování v budování Černé kostky vysloužili od opozice pochvalu. „Je to dobrá zpráva, je to klíčové sdělení," prohlásil předseda klubu zastupitelů z řad ODS Stanjura. Podle něj změnilo vedení kraje názor i díky tisícůmpodpisů pod peticí za záchranu Černé kostky. „Koalice slyšela silný hlas kulturní veřejnosti." Lídr ODS v kraji pro květnové volby do Sněmovny Pavel Drobil jen upozornil na možný zádrhel. "Doufám, že až se Evropská komise poté, co odsouhlasila přesun 600 miliónů určených původně na knihovnu, dozví, že se Černá kostka stavět bude, že nebude mít pocit, že ji někdo chtěl oblafnout."
Také autoři Černé kostky jsou rádi, že jejich projekt zůstal ve hře a nespadl úplně pod stůl. „Že se to podaří, ale začneme věřit až v momentě, kdy bude knihovna stát, nebo se aspoň začne stavět," upozornil jeden z dvojice architektů Ladislav Kuba. Potvrdil, že s krajem jednali o úsporných, úpravách. „Že budou ale dělat dvě stě milionů, jsme neřekli. Hovořilo se o úsporách do sto milionů," naznačil Kuba rozdílné stanovisko.

Architekti neslibují úsporu 200 miliónů

Podle návrhu architektů Ladislava Kuby a Tomáše Pilaře má knihovna tvar černé kostky. Stát by měla v ulici 28. října naproti Domu kultury města Ostravy. Původní projekt měl hodnotu necelé 1,5 miliardy korun. Novostavba Moravskoslezské vědecké knihovny byla a do současné doby je jediným projektem z ČR, který uspěl u Evropské komise. Ta musí schvalovat projekty, na které jdou evropské peníze, jejichž hodnota je vyšší než 50 miliónů eur.
Stát původně počítal s tím, že kraj využije jeho dotaci v letech 2009 a 2010. Kraj proto musí nyní požádat vládu o změnu usnesení v tom smyslu, aby vyčleněných 490 miliónů mohl využívat i v dalších letech.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |