Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Černá kostka v Ostravě bude

(les): Černá kostka v Ostravě bude, MF Dnes, 18. 2. 2010

Ostrava - Obyvatelé Ostravy, kteří několik měsíců volali po výstavbě Moravskoslezské vědecké knihovny ve tvaru Černé kostky, neváhali připojit téměř čtyři tisíce podpisů pod petici a účastnit se happeningových akcí na podporu tohoto zajímavého projektu, mohou slavit. Černá kostka v Ostravě bude!
Včera tak rozhodli zastupitelé kraje na návrh radních - stejných radních, kteří loni Černou kostku striktně odmítali.
S projektem knihovny ve tvaru Černé kostky zvítězil ateliér brněnských architektů Tomáše Pilaře a Ladislava Kuby už za dob minulého vedení kraje v čele s hejtmanem Evženem Tošenovským (ODS).
Podle současného hejtmana Jaroslava Palase (ČSSD) byl ale projekt příliš megalomanský a drahý. Proto se nové vedení kraje loni rozhodlo Černou kostku nestavět a vypsat nové výběrové řízení. Nyní ale hejtman změnil názor. Proč?
„Dohodli jsme se s autory projektu na určitých změnách, které projekt zlevní,“ vysvětlil Palas.
Ostravský památkář, vysokoškolský učitel, historik a teoretik umění a architektury Martin Strakoš, který organizoval protesty na podporu výstavby Černé kostky, je moc rád, že to tak dopadlo. Ale zatím nejásá.
„Od záměru k realizaci je daleko. Bojím se navíc, aby změnami projektu neutrpěla jeho kvalita,“ říká.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |