Petice za stavbu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě podle vítězného projektu z veřejné architektonické soutěže z roku 2004

Galerie ukáže Černou kostku

Jiroušek, Martin: Galerie ukáže Černou kostku, Mladá fronta DNES - severni Morava a Slezsko, 5. 1. 2009

Ještě nestojí, a už více jak rok vzbuzuje bouřlivé emoce: zamítnutá nová knihovna pro Ostravu

Ostrava - Černá kostka, výstava plánů, vizualizací a modelu nové Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě bude k vidění ode dneška v galerii Domu knihy Librex. Vernisáž se uskuteční v 17 hodin.

Černá kostka zvítězila v regulérní architektonické soutěži, uspořádané krajským úřadem v roce 2004. Současné vedení Moravskoslezského kraje a zastupitelstvo kraje tento projekt smetlo ze stolu. „Knihovna se tak musí stále tísnit v přízemí Nové radnice, kde byla provizorně umístěna (nejdéle na deset let) v roce 1951. V roce 2010 bude toto provizorium trvat již 59 let,“ říká Jaroslav Němec, jeden z iniciátorů akce Občanské iniciativy za Černou kostku.

Kaplického Chobotnice na ostravský způsob

S Kostkou je to dlouhá historie a Ostrava se díky tahanicím o tuto modelovou variantu vědecké knihovny může směle srovnávat s osudem pražské Kaplického Chobotnice. „Myslím, že by bylo pěkné začít nový rok s výstavou o Černé kostce a ukončit jej výstavou návrhů a modelu pražské Chobotnice,“ uvedl za Dům knihy Librex Jan Becher. O případné výstavě se podle jeho slov již jedná a snad se vše podaří dotáhnout do konce.

„Ačkoliv má Černá kostka stavební povolení a předchozí vedení kraje získalo na její stavbu finance z EU, ani 60 let od vzniku provizoria se nezačne stavět. Finance z EU určené na Černou kostku chce současné vedení kraje použít jinde - ve školství a zdravotnictví,“ upozorňuje na zoufalou situaci Jaroslav Němec, který je zároveň členem sdružení SPOK. To se právě podílelo na již několika spolupracích s Domem knihy a Jan Němec byl tím, kdo nápad k výstavě Černé kostky inicioval. „Se sdružením SPOK máme dlouhodobé vztahy a spolupracujeme na různých akcích, proto se k nám dostává i tato jistě velmi zajímavá výstava,“ dodává Jan Becher k tomu, jak vzešel plán na uspořádání této expozice. Výstava potrvá až do konce měsíce a všichni návštěvníci tak budou mít dle organizátorů jedinečnou možnost se s Černou kostkou seznámit na bohaté dokumentaci, plánech a vizualizacích. „Pro výstavu byl připraven i model Černé kostky a vernisáže se účastní autoři tohoto ostravského porevolučního symbolu,“ říká Jan Němec. Bližší informace o petici za Černou kostku, či jakékoliv další doplnění k problematice jejího vzniku a následné výstavby, lze najít na internetových stránkách: www.cernakostka. cz.


Petiční výbor: Martin Strakoš, Antonín Dvořák, Jaroslav Němec

| vizualizace knihovny © Kuba, Pilař architekti, 2009 | webdesign © Jaroslav Němec, 2009 |